Jeśli masz chirurgiczną bliznę lub zauważyłeś tworzenie się blizn po urazie, możesz skorzystać z fizjoterapii, aby je zmniejszyć. Fizjoterapeuta może zastosować różne techniki, takie jak masaż Poznań, kinesiotaping lub rozciąganie (PNF), aby zmniejszyć zrosty i formacje tkanki bliznowatej, dzięki czemu możesz przywrócić normalną mobilność funkcjonalną. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby przekonać się, że w problemie blizn możesz liczyć na pomoc fizjoterapii. 

Przeczytaj również: Mezoterapia igłowa w leczeniu łysienia

Historia – jak i dlaczego powstają blizny?

Tkanka bliznowata tworzy się po urazie tkanek ciała. Jeśli skaleczysz się, wykonasz operację lub rozerwiesz tkankę w ciele, rozwinie się blizna. Rozwój tkanki bliznowatej jest częścią normalnego procesu gojenia w organizmie.

Po urazie mięśnia, ścięgna, skóry lub więzadeł w ciele proces zapalny zaczyna goić miejsce urazu. Ten proces pomaga zapewnić oczyszczenie uszkodzonego miejsca i wprowadzenie nowych komórek, które wkrótce staną się zdrową tkanką. Niektóre z tych nowych komórek to komórki kolagenowe. Niestety, organizm nie wie dokładnie, jak ułożyć komórki kolagenowe, aby stały się zdrową tkanką, która jest w stanie oprzeć się siłom rozciągającym. Komórki kolagenowe mogą zacząć się zwijać i zbijać, tracąc naturalną elastyczność i strukturę. Tkanka bliznowata nie jest z natury trwała. Tkanka może przejść proces znany jako przebudowa, w którym nieprawidłowe skupiska komórek, zwane zrostami, są stopniowo rozluźniane i zastępowane normalnie wyrównanymi komórkami.

Redukcja blizn poprzez kinesiotaping

Kinesiotaping to metoda oklejania ciała specjalistycznymi taśmami w celu rozciągnięcia danej struktury – mięśnia, stawu, blizny. 

Prawidłowo nałożona taśma kinezjologiczna utrzymuje skórę w rozciągniętej pozycji, tworząc przestrzeń między skórą właściwą, powięzią i mięśniami. Zwiększa to przepływ krwi między warstwami, co z kolei sprzyja gojeniu i przebudowie.

Jednakże należy uważać, aby taśma nie została nałożona zbyt wcześnie. Po urazie lub operacji tkanka może nie być gotowa do rozciągania. Przed wykonaniem jakiegokolwiek masażu tkanek głębokich, kinesiotapingu czy terapii narzędziowej tkanek miękkich, które są bardzo skuteczne, powinieneś skontaktować się z wyszkolonym, profesjonalnym fizjoterapeutą, aby upewnić się, że w twoim przypadku jest to bezpieczne.

Jeśli twoja blizna nadal ma szwy, prawdopodobnie jest za wcześnie na jej mobilizację. Wczesna mobilizacja lub rozciągnięcie otwartej blizny może spowodować otwarcie nacięcia. W konsekwencji – może to opóźnić gojenie lub narazić cię na poważną infekcję i powikłania. Ogólnie rzecz biorąc, twoja blizna powinna być całkowicie zamknięta i wygojona przed użyciem taśmy kinezjologicznej do leczenia tkanki bliznowatej. Pełne wygojenie tkanek miękkich i nacięcie chirurgiczne zwykle następuje dopiero po czterech do sześciu tygodni po operacji lub urazie.

Warte uwagi: Fizjoterapia stomatologiczna, czyli co?