Naderwanie mięśnia to uszkodzenie mięśnia lub ścięgna — tkanki włóknistej, która łączy mięśnie z kośćmi. Drobne urazy mogą jedynie nadmiernie rozciągnąć mięsień lub ścięgno, podczas gdy poważniejsze urazy mogą obejmować częściowe lub całkowite rozdarcie tych tkanek.

Pacjenci często mylą naderwanie mięśnia ze zwichnięciem. Różnica polega na tym, że naderwanie obejmuje uszkodzenie mięśnia lub pasma tkanki, które przyczepia mięsień do kości, podczas gdy zwichnięcie powoduje uszkodzenie pasm tkanki łączących ze sobą dwie kości. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Pozbądź się blizn dzięki fizjoterapii

Anatomia i funkcje mięśnia

Mięsień jest otoczony zewnętrzną osłoną, która umożliwia mu płynne poruszanie się po otaczających tkankach podczas kurczenia się. Wewnątrz zewnętrznej osłony znajdują się wiązki włókien mięśniowych, które dodatkowo składają się z miofibryli. Te miofibryle składają się z milionów mikroskopijnych jednostek zwanych sarkomerami, które są odpowiedzialne za skurcze mięśni. W sarkomerze białka mięśniowe zwane miozynami, gdy są stymulowane przez nerwy, ciągną cienkie liny białka zwanego aktyną. Kiedy to nastąpi, sarkomery skracają się, powodując skurcz. Kiedy białka miozyny rozluźniają się, sarkomery wydłużają się z powrotem do swojej pierwotnej pozycji, podobnie jak mięsień. Połączenie skurczu i rozluźnienia mięśni jest koordynowane przez układ nerwowy. To właśnie pozwala sportowcom biegać, kopać, rzucać, a nawet chodzić i oddychać.

Naderwanie mięśnia – objawy

Oznaki i objawy będą się różnić w zależności od ciężkości urazu i mogą obejmować:

  • Ból lub tkliwość
  • Zaczerwienienie lub siniaki
  • Ograniczony ruch
  • Skurcze mięśni
  • Obrzęk
  • Słabe mięśnie

Leczenie

Wiedza o tym, jak leczyć ból i obrzęk, może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia i poprawie komfortu. W leczeniu naderwania mięśnia pomoże Ci: terapia zimnem, masaż oraz fizjoterapia.

Kiedy napinasz mięsień, nawet przy niewielkim obciążeniu, włókna w tkance ulegają uszkodzeniu. Może to spowodować natychmiastowy ból, zapalenie tkanki mięśniowej i obrzęk w dotkniętym obszarze. Możesz pomóc sobie zwalczyć te objawy, przykładając zimno do urazu, najlepiej tak szybko, jak to możliwe po jego wystąpieniu urazu. Kontynuuj stosowanie zimna kilka razy dziennie przez 20-30 minut. Metody, których możesz użyć to okład z lodu lub kąpiel w zimnej wodzie.

Masaż Poznań u wykwalifikowanego fizjoterapeuty pomaga rozluźnić napięte mięśnie i zwiększyć przepływ krwi, aby pomóc w gojeniu uszkodzonych tkanek. Wywieranie nacisku na uszkodzoną tkankę mięśniową pomaga również w usuwaniu nadmiaru płynów i produktów przemiany materii. 

Fizjoterapia Poznań może pomóc w wzmocnieniu mięśni i leczeniu, zmniejszając ryzyko ponownego urazu. Fizjoterapeuta może pokazać ćwiczenia rozciągające, które mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności i zakresu ruchu. Ponadto warto poddać się terapii narzędziowej tkanek miękkich.