Ból pleców jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie szukają pomocy medycznej. Jest on główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie. Może wahać się od tępego, ciągłego bólu do nagłego, ostrego bólu. Czasami może pojawić się nagle – od wypadku, upadku, podnoszenia czegoś ciężkiego lub może rozwijać się powoli z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa związanych z wiekiem. W niektórych przypadkach choroby zapalne stawów lub inne schorzenia powodują ból pleców. To może być również zwyrodnienie kręgosłupa. Leczenie różni się w zależności od przyczyny i objawów, a często istnieje kilka czynników. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłego lub długotrwałego bólu pleców.

Na szczęście współczesna medycyna, fizjoterapia i farmakologia mają środki, które mogą pomóc w zapobieganiu lub złagodzeniu większości epizodów bólu pleców, zwłaszcza u osób w wieku poniżej 60 lat. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: W czym pomoże Ci fizjoterapia Poznań?

Kto cierpi na ból pleców?

Każdy może mieć ból pleców i prawie każdy go doświadczy w pewnym momencie swojego życia. Kilka czynników zwiększa ryzyko wystąpienia bólu pleców. Mogą one obejmować:

  1. Poziom sprawności. Ból pleców występuje częściej u osób, które nie są sprawne fizycznie. Na przykład słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać kręgosłup (siła rdzenia). Ból pleców jest również bardziej prawdopodobny, jeśli ćwiczysz zbyt intensywnie po pewnym czasie braku aktywności (przetrenowanie).
  2. Przyrost masy ciała. Dieta bogata w kalorie i tłuszcze w połączeniu z nieaktywnym trybem życia może prowadzić do otyłości. To może obciążać plecy.
  3. Czynniki ryzyka związane z pracą. Prace wymagające podnoszenia ciężkich przedmiotów, pchania, ciągnięcia lub skręcania mogą powodować urazy pleców. Pewną rolę może odgrywać również praca przy biurku, zwłaszcza jeśli masz złą postawę lub siedzisz cały dzień na niewygodnym krześle.
  4. Poziom stresu. Jeśli przewlekle masz zły sen, depresję lub niepokój, ból pleców może być częstszy i bardziej dotkliwy.
  5. Wiek. Ból pleców staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem, szczególnie po 45 roku życia.
  6. Dziedziczność. Genetyka odgrywa rolę w niektórych zaburzeniach powodujących ból pleców.

Leczenie bólu pleców

W pierwszych objawach bólu pleców możesz postarać się pomóc sobie sam. Stosuj terapię ciepłem lub zimnem, ponieważ to może przynieść ulgę w bólu. Jeśli ból będzie trudny do wytrzymania, zażyj leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty – takie jak np. ibuprofen. Powinna pomóc Ci również ciepła kąpiel, która rozluźnia zesztywniałe i napięte mięśnie pleców. Czasami leżenie na plecach powoduje większy dyskomfort. W takim przypadku spróbuj położyć się na boku z ugiętymi kolanami i poduszką między nogami.

Jeśli Twoje działania nie przyniosą skutku, powinieneś zgłosić się do lekarza oraz fizjoterapeuty. Ten pierwszy wykona konieczne badania, aby zdiagnozować Twój problem i przepisze Ci środki zaradcze w postaci lekarstw. Jednakże lekarz nie będzie w stanie wpłynąć na przyczyny Twojego bólu pleców. Chcąc pracować nad powodami, przez które odczuwasz ból, powinieneś umówić się na spotkanie do gabinetu fizjoterapeutycznego. Fizjoterapia może obejmować:

  • masaż
  • rozciąganie
  • ćwiczenia wzmacniające
  • manipulacja plecami lub kręgosłupem

W bardzo ciężkich przypadkach może być konieczna operacja. Jest to brane pod uwagę tylko wtedy, gdy wszystkie inne metody leczenia zawiodą.