Blizny po trądziku na twarzy, klatce piersiowej i plecach są bardzo częste. Około 80% osób w wieku od 11 do 30 lat zachoruje na trądzik, a u jednej na pięć osób pojawią się blizny. Zmniejszenie blizn wymaga leczenia lekami farmakologicznymi, ale również specjalistycznych zabiegów, np. mezoterapia igłowa Poznań

Zmiany trądzikowe (pryszcze) rosną, gdy bakterie, łój i martwy naskórek wypełniają i rozpalają pory, maleńkie otwory w skórze, przez które wydostają się na powierzchnię. Około 40 000 komórek spada z Twojej skóry co godzinę, ale czasami te martwe komórki zatykają pory. Czasami zatkane pory są małe i powodują „zaskórniki”. Czasami te pory ulegają zapaleniu i prowadzą do innych rodzajów trądziku.

Przeczytaj również: Uczucie napięcia? To może być naderwanie mięśnia!

Rodzaje blizn po trądziku

Trądzik ma wiele różnych postaci. Niektóre jego typy mogą prowadzić do blizn:

  • Grudki: Różowe do czerwonych guzków, które bolą, gdy je dotykasz.
  • Krosty: Zmiany wypełnione ropą. Są czerwone u podstawy i białe lub żółte u góry.
  • Guzki: zmiany stałe. Są większe niż grudki i krosty i mogą boleć bardziej, ponieważ sięgają głębiej w skórę.
  • Cysty: Cysty leżą głęboko w skórze. Są bolesne, pełne ropy i najprawdopodobniej pozostawiają blizny.

Blizny potrądzikowe są wynikiem zapalenia wyprysków potrądzikowych. Pory trądzikowe pęcznieją i dochodzi do rozpadu ściany porów. Niektóre przebarwienia potrądzikowe są niewielkie, a powstałe blizny są płytkie i szybko się goją. Czasami zawartość wyprysków rozlewa się do otaczających tkanek i powoduje głębsze blizny. Odpowiedzią skóry jest naprawa blizny poprzez tworzenie nowych włókien kolagenowych.

Blizny potrądzikowe przybierają dwie główne formy: albo blizna rozwija się, gdy dochodzi do utraty tkanki, co powoduje wgniecenie na powierzchni skóry; lub rozwija się blizna, która unosi się na powierzchni skóry. Ten rodzaj blizny potrądzikowej jest w rzeczywistości oznaką, że Twoja skóra wykonuje swoją pracę — ale być może zbyt dobrze. Twoja skóra wytwarza kolagen („tkanka naprawcza”), aby pomóc wyleczyć ranę — trądzik — ale jeśli wytwarza zbyt dużo kolagenu, tworzą się wypukłe blizny.

Nie wszystkie blizny potrądzikowe są trwałe! Dostępne są zabiegi w ich zwalczaniu. Mezoterapia igłowa skutecznie zwalcza blizny po trądziku. Jest w stanie całkowicie je usunąć! 

Mezoterapia igłowa w leczeniu blizn potrądzikowych

Jak już wspomnieliśmy, trądzik to frustrująca choroba skóry, a nawet jeśli uda ci się go pozbyć, często pozostawia po sobie różnego rodzaju blizny.

Kremy i serum mogą zdziałać cuda dla Twojej skóry, poprawiając blizny potrądzikowe, ale ich stosowaniem nie wyeliminujesz ich całkowicie. Warto też pamiętać, że po zaprzestaniu stosowania tych produktów efekt z czasem minie. Natomiast mezoterapia igłowa wyleczy problem całkowicie. Pomoże nie tylko z tymczasowym efektem! Zabieg stymuluje wzrost kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra szybciej się goi. Redukuje wszelkie blizny i co najważniejsze daje trwały efekt.

Pierwsze widoczne efekty można zobaczyć w zasadzie od razu po zabiegu, ale efekty końcowe można zobaczyć dopiero po okresie kilku dni. Na początku blizny potrądzikowe staną się po prostu jaśniejsze, więc mniej widoczne. Jednakże po serii zabiegów mezoterapii igłowej całkowicie się ich pozbędziesz. Co więcej, Twoja skóra stanie się bardziej elastyczna i wyraźnie odmłodzona.  

Masaż w leczeniu blizn potrądzikowych

Masowanie blizn jest ważne. Masaż Poznań to sposób na zmiękczenie i spłycenie blizn spowodowanych trądzikiem. Może zatrzymać tworzenie się blizny i sprawić, że będą one mniej widoczne. Masaże blizn mogą pomóc, ponieważ:

  • zmniejszają swędzenie lub nadwrażliwość blizn,
  • poprawiają elastyczność, ruchomość i miękkość blizn,
  • ujednolicają formowanie się kolagenu poprzez wywieranie nacisku.

Relaksacyjny masaż twarzy zmniejsza gromadzenie się tkanki bliznowatej – sama blizna to wzrost nowych włókien kolagenowych, które organizm tworzy w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych przez ranę. Ponadto stymuluje przepływ krwi – masowanie pobudza przepływ krwi w organizmie, a to z kolei poprawia elastyczność, dzięki czemu skóra staje się mniej sztywna. Dodatkowo pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk – sprawiając, że skóra wydaje się mniej podrażniona, a tym samym spłaszczona.