Fizjoterapia Poznań zwykle kojarzy się z działaniami, które mają na celu redukcję nieprzyjemnych doznań, bólu z okolic, np. pleców, barków czy kolan. Mało kto wie, że także mięśnie szyi i głowy, w tym mięśnie żuchwy, mogą wymagać fizjoterapii. Fizjoterapia stomatologiczna to rodzaj terapii, wykonywanej po to, aby przywrócić prawidłową ruchomość  w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto rozluźnienie okolic narządu żucia – mięśni wewnątrz i zewnątrz ust. Najczęściej w ramach fizjoterapii stomatologicznej przeprowadza się rehabilitację stawu skroniowo-żuchwowego przed zabiegami stomatologicznymi. Jednak fizjoterapia w stomatologii często wykracza poza obszar żuchwy, obejmując całe ciało – głowę, kręgosłup, a nawet miednicę, ponieważ pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet tak odległe od twarzy elementy ciała jak miednica, mogę mieć wpływ na zaburzenia w tamtym obszarze. 

 Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają sposoby leczenia. Ponadto wykonują protezy stomatologiczne w ramach usług protetyka Poznań oraz wszczepy śródkostne w ramach usług implanty dentystyczne Poznań. W przypadku wszystkich tych działań, warto skontaktować się również z wykwalifikowanym specjalistą z zakresu fizjoterapii.

Przeczytaj również: Zakwasy mięśni – jak sobie z nimi poradzić?

Metody w fizjoterapii stomatologicznej

W fizjoterapii stomatologicznej wyróżnia się trzy metody:

W ramach tej pierwszej stosuje się poizometryczną relaksację mięśni. Wyjaśniając, jest to technika rozciągania tkanek miękkich. Po co się ją wykonuje? Pozwala przywrócić prawidłową elastyczność oraz długość mięśni. Dodatkowo skupia się na eliminacji przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego. 

Kinesiotaping polega na wykorzystywaniu specjalistycznych taśm, których celem jest napięcie określonego obszaru ciała. Wspomniane taśmy charakteryzują się bardzo wysoką rozciągliwością, dzięki czemu podczas ich rozciągania, nie przerywa się ich struktury. Jeśli chodzi o fizjoterapię stomatologiczną, działa to właśnie w opisany powyżej sposób. Miejscami oklejania w tym przypadku są okolice żuchwy i szczęki.  Naklejanie plastrów na skórę oddziałuje na jej receptory i niweluje ból. 

Natomiast  fizykoterapia opiera się na stymulacji rehabilitowanych obszarów przy pomocy, np.  ciepłych okładów, promieniowania podczerwonego, ultradźwięków, elektroterapii, itp. Fizykoterapia łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny, rozluźnia mięśnie.

Jakie są wskazania medyczne do fizjoterapii stomatologicznej?

Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Do najczęstszych przyczyn powstawania tych dysfunkcji należą:

  • przebyte zabiegi chirurgiczne (np. ekstrakcja zęba) lub kosmetyczne,
  • ubytki uzębienia,
  • noszenie protez zębowych,
  • stres, nerwowe zaciskanie zębów (bruksizm),
  • wady zgryzu,
  • urazy w okolicach twarzoczaszki, głowy i kręgosłupa,
  • wady postawy skutkujące nieprawidłowym ustawieniem szczęki.

Dlaczego fizjoterapia stomatologiczna jest potrzebna?

Odpowiadając na pytanie – przede wszystkim dlatego, że zaburzenia w narządzie żucia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych  – od ścierania się zębów, problemów z przeżuwaniem pokarmu po zaburzenia w obrębie czaszki, a nawet wady rozwojowe twarzy.

Fizjoterapia stomatologiczna zawsze musi być poprzedzona konsultacją z lekarzem.