Czy odczuwasz obolałe mięśnie po treningu? Zakwasy to aż nazbyt powszechne zjawisko. Jest ono wynikiem małych uszkodzeń tworzących się w tkance mięśniowej. Kiedy wykonujesz energiczne ćwiczenia siłowe, we włóknach mięśniowych tworzą się niemal mikroskopijne ubytki. Jest to całkowicie normalne, ponieważ mięśnie regenerują się, dzięki czemu są większe i silniejsze niż wcześniej. Dobrą wiadomością jest jednak to, że terapia masażem okazała się skuteczna w ich łagodzeniu.

Jak więc terapia masażem może pomóc złagodzić bolesność mięśni po treningu? Terapia masażem może j złagodzić napięcie mięśni, przywracając je z powrotem do ich normalnego, nieskrępowanego stanu. Masażysta będzie pracował nad rozładowaniem napięcia, skróceniem czasu regeneracji, a następnie zmniejszeniem bólu i bolesności. Terapia masażem wspomaga również przepływ krwi w całym ciele, co z kolei może skrócić czas regeneracji. Utrzymanie przepływu krwi do mięśni jest niezbędne w procesie regeneracji, ponieważ dostarcza im kluczowych składników odżywczych. Dzięki masowaniu mięśni możesz mieć pewność, że otrzymują one składniki odżywcze, których potrzebują do regeneracji i rozwoju.

Przeczytaj również: Odprężenie dla duszy i ciała – masaż relaksacyjny

Zakwasy mięśni a masaż – przeprowadzone badanie

Badanie przeprowadzone przez naukowców z McMaster University w Kanadzie wykazało, że terapia masażem stymuluje określone geny. W ten sposób zmniejszając stan zapalny, jednocześnie zwiększając zdolność organizmu do regeneracji po treningu. W ramach badania naukowcy ściśle monitorowali 11 młodych mężczyzn, którzy wykonywali wyczerpujące ćwiczenia aerobowe. Odkryli, że uczestnicy, którzy otrzymali terapię masażem, mieli niższy poziom cytokin białek zapalnych i więcej białka odpowiedzialnego za tworzenie mitochondriów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie energii i pomoc mięśniom w regeneracji po treningu. 

Dwa typy zakwasów mięśni

Sportowcy i osoby ćwiczące na siłowni często odczuwają ból mięśni po treningu. Nie musisz się martwić. To normalna fizjologiczna reakcja na energiczne ćwiczenia. Bolesność mięśni spowodowana ćwiczeniami dzieli się na dwa rodzaje. Pierwsza to opóźniona bolesność mięśni, a druga to ostra bolesność mięśni. Objawy opóźnionej bolesności mięśni, jak sama nazwa wskazuje, zaczynają pojawiać się po treningu, zwykle w ciągu 12-24 godzin. Mechanizm obejmuje rozerwanie włókien mięśniowych i wzrost wewnątrzkomórkowych enzymów i markerów stanu zapalnego, które powodują obrzęk.

Ostra bolesność mięśni pojawia się podczas ćwiczeń. Przyczyną ostrej bolesności mięśni jest nagromadzenie kwasu mlekowego, który gromadzi się podczas treningu. Ostra bolesność mięśni zwykle ustępuje natychmiast po zaprzestaniu ćwiczeń.

Masaż sportowy redukuje bolesność mięśni

Masaż sportowy może zmniejszyć ból. Ból jest nasilony przez uszkodzone włókna mięśniowe i nagromadzenie produktów przemiany materii, powodując zmęczenie mięśni i ból. Masaż sportowy ma na celu zmniejszenie bólu poprzez poprawę ukrwienia. Przepływ krwi zawiera tlen i składniki odżywcze, które są użytecznym źródłem energii dla mięśni, a także są niezbędne do naprawy uszkodzonych włókien mięśniowych. Poprawa przepływu krwi powoduje przyspieszenie gojenia ze względu na wzrost dostępności tlenu i składników odżywczych. Zmęczenie mięśni i ból są również zmniejszone, gdy poprawia się przepływ krwi, ponieważ tlen i składniki odżywcze są wykorzystywane do zwiększenia energii mięśniowej i zwiększenia siły mięśni.

Masaż sportowy zwiększa przepływ krwi i limfy. Z kolei zwiększenie przepływu krwi pomaga w naprawie uszkodzonych włókien mięśniowych, a także zmniejsza zmęczenie mięśni. Ponadto zwiększa siłę i zdrowotność mięśni, co skutkuje zmniejszeniem bólu i możliwością powrotu do treningu z mniejszym ryzykiem kontuzji.

Wraz ze wzrostem bólu wzrasta również stres. Hormon stresu zwany kortyzolem jest uwalniany w odpowiedzi na ból, który często może dodatkowo zwiększyć poziom bólu. Zwiększenie poziomu bólu dodatkowo zmniejsza relaksację. Masaż ma na celu złagodzenie stresu w celu zmniejszenia bólu. Masaż sprzyja uwalnianiu hormonów dobrego samopoczucia zwanych serotoniną, dopaminą i endorfinami. 

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

MASAŻ POZNAŃ