Masaż relaksacyjny to zabieg obejmujący całe ciało, który polega na uciskaniu, głaskaniu i pocieraniu skóry, aby pomóc Ci się zrelaksować. Co prawda, w przypadku wielu rodzajów masażu, efekt relaksu jest ,,skutkiem ubocznym’’. Jednakże masaż relaksacyjny stawia w pełni na odprężenie i uwolnienie Twojego ciała od napięcia.

Masaż relaksacyjny jest zazwyczaj zabiegiem całego ciała, obejmującym nastrojową muzykę, delikatne oświetlenie i aromaterapeutyczne olejki eteryczne. To długi, luksusowy masaż, który wykorzystuje wszystkie rodzaje technik masażu, w tym długie pociągnięcia, delikatne ugniatanie i rolowanie skóry i mięśni, a także rytmiczne kołysanie z boku na bok. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, jakie efekty i korzyści dla Twojego ciała może dać masaż relaksacyjny.

Przeczytaj również: Ból pleców – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Jak wygląda ten masaż?

Masaż w celu wywołania odprężenia wykorzystuje szeroką gamę technik masażu. Wiele technik relaksacyjnych wykonuje się z lekkim naciskiem, które mają na celu zwiększenie temperatury i przepływu krwi, manipulację tkankami miękkimi i stymulację uwalniania pozytywnych substancji chemicznych w organizmie.

Jedną z technik relaksacyjnych jest ugniatanie. Ugniatanie można wykonywać delikatnie lub bardziej energicznie w zależności od oczekiwań pacjenta. Ugniatanie podnosi temperaturę i może stymulować wzrost krwi w mięśniach. Służy również do uciskania, unoszenia i ściskania powierzchownych tkanek, mięśni czy więzadeł zwiększających elastyczność. Inne stosowane techniki, takie jak bańki czy rolowanie, również działają leczniczo na organizm poprzez zwiększenie temperatury i przepływu krwi do mięśni.

Masaż relaksacyjny – korzyści

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów masażu, korzyści płynące z masażu relaksacyjnego utrzymują się zwykle kilka dni po zabiegu. To może nie być absolutne lekarstwo na jakikolwiek problem zdrowotny, ale regularny masaż, szczególnie masaż relaksacyjny, może przynieść następujące korzyści:

 • Łagodzi ból pleców i szyi. Wyszkolony masażysta jest w stanie wyizolować określone mięśnie lub grupy mięśni w celu leczenia miejscowego bólu. Gdy różne warstwy mięśni są stymulowane, a kończyny ciała są dokładnie leczone, ciało zaczyna się swobodniej otwierać i relaksować. Poprawia się krążenie, co poprawia miejscowe stany zapalne, a także zmniejsza zmęczenie, ból i poprawia poziom energii.
 • Obniża ciśnienie krwi – przynajmniej na jakiś czas
 • Poprawia krążenie obwodowe
 • Poprawia koloryt i wygląd skóry
 • Poprawia motorykę przewodu pokarmowego, poprawiając w ten sposób ruch jelit i ogólne trawienie
 • Zmniejsza napięcie mięśni. Mam na myśli napięcie mięśniowe, które może być spowodowane wadą postawy (siedzenie przy biurku przez wiele godzin). Problemy z postawą nawarstwiają się, a terapia masażem jest jednym z najlepszych sposobów „zduszenia ich w zarodku”. Zmęczenie mięśni spowodowane nadmiernym obciążeniem podczas ćwiczeń można również znacznie zmniejszyć, stosując regularne masaże relaksacyjne. Efekty ugniatania i głaskania włókien mięśniowych pomagają usunąć nagromadzony kwas mlekowy, zmniejszając zmęczenie, dyskomfort i skracając czas regeneracji.
 • Łagodzi wszelkie objawy związane ze stresem. Może to obejmować wzmocnienie układu odpornościowego po przejściu regularnych zabiegów. Poprzez redukcję hormonów stresu i obniżenie ciśnienia krwi organizm jest w stanie lepiej ukierunkować swoją odpowiedź immunologiczną, aby skuteczniej zapobiegać chorobom lub infekcjom.
 • Poprawia sen
 • Wspomaga gojenie drobnych otarć skóry
 • Przyspiesza regenerację urazów tkanek miękkich
 • Poprawia zakres ruchu
 • Sprzyja odprężeniu

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

MASAŻ POZNAŃ