Kinesiotaping, znany również jako kinesiology taping, to innowacyjna metoda wspierająca procesy rehabilitacyjne, poprawiająca funkcję mięśni, redukująca ból i wspomagająca gojenie się urazów. Wykorzystywany przez fizjoterapeutów na całym świecie, kinesiotaping opiera się na zastosowaniu elastycznych taśm na skórę, co pozwala na wpływanie na biomechanikę ciała i wspieranie naturalnych procesów leczenia.

Przeczytaj również: Fizjoterapia a choroby reumatyczne

Kinesiotaping – historia

Metoda kinesiotapingu została opracowana w latach 70. przez japońskiego chiropraktyka, dr. Kenzo Kase. Początkowo taśmy były dostępne jedynie dla zawodowych sportowców, ale z czasem zyskały popularność w środowisku rehabilitacyjnym i terapeutycznym. Dr. Kase zalecał elastyczne taśmy, które są podobne do struktury ludzkiej skóry, co pozwala na dłuższe stosowanie i utrzymanie efektów terapeutycznych.

Kinesiotaping – zalety

 • Pomaga w poprawie krążenia krwi dzięki zwiększonemu napięciu skórnemu, co wspomaga lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek.
 • Stosowanie taśm kinesiotapingu może przyczynić się do redukcji bólu poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę propriocepcji i kontrolę nad bólem neuropatycznym.
 • Wspiera i aktywuje osłabione mięśnie, co pomaga w poprawie funkcji mięśniowej i stabilizacji stawów.
 • Taśmy kinesiotapingu mogą wspierać procesy gojenia poprzez redukcję obrzęków, zwiększenie przepływu limfy oraz poprawę elastyczności tkanek.
 • Używa się ich do poprawy kontroli postawy poprzez wpływanie na stymulację sensoryczną skóry.
 • Taśmy kinesiotapingu można stosować w celach profilaktycznych, aby wspierać stabilność stawów i zapobiegać kontuzjom.

Kiedy wykorzystuje się kinesiotaping?

Kinesiotaping często stosuje się w procesie rehabilitacji po urazach mięśni, ścięgien czy stawów. Ponadto, w przypadku różnych zespołów bólowych, takich jak zespół cieśni nadgarstka czy ból kręgosłupa, kinesiotaping może przynieść ulgę. W profesjonalnym sporcie kinesiotaping jest szeroko stosowany do wsparcia wydolności fizycznej, poprawy funkcji mięśniowej i redukcji ryzyka kontuzji. W przypadku zaburzeń limfatycznych, taśmy kinesiotapingu pomagają w poprawie przepływu limfy i redukcji obrzęków. Metoda ta odpowiada również za wspomaganie poprawy kontroli postawy u pacjentów z zaburzeniami równowagi i postawy.

Technika aplikacji kinesiotapingu

 1. Rozciągnięcie skóry
  • Przed nałożeniem taśmy konieczne jest rozciągnięcie skóry, co pozwala na tworzenie efektu liftingu i stymulację sensoryczną.
 2. Kierunek aplikacji
  • Kinesiotaping jest nakładany zgodnie z określonymi kierunkami, mającymi na celu wspieranie konkretnej funkcji mięśniowej czy biomechanicznej.
 3. Intensywność naciągania taśmy
  • Intensywność naciągania taśmy jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta i celu terapeutycznego.
 4. Trwałość aplikacji
  • Kinesiotaping może być noszony przez kilka dni, co umożliwia długotrwałe wsparcie procesów terapeutycznych.

Podsumowanie

Kinesiotaping, wprowadzony przez dr. Kenzo Kase, stał się integralnym elementem praktyki fizjoterapeutycznej, oferując skuteczne wsparcie dla procesów leczenia i rehabilitacji. Dzięki swoim wielostronnym zaletom, elastyczne taśmy kinesiotapingu stanowią innowacyjne narzędzie, które wspomaga zarówno profesjonalnych sportowców, jak i pacjentów z różnymi schorzeniami układu ruchu. Poprzez wpływanie na biomechanikę ciała, kinesiotaping wspomaga naturalne procesy leczenia, pomagając pacjentom powrócić do pełni funkcji fizycznej.