Protetyka stomatologiczna Poznań stanowi niezwykle istotną dziedzinę stomatologii, pozwalającą przywracać pacjentom funkcje zgubionych zębów oraz estetykę uśmiechu. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, każdy pacjent może znaleźć protezę odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom. W tym artykule omówimy różne rodzaje protez stomatologicznych oraz ich zastosowanie, pomagając pacjentom zrozumieć dostępne opcje i podjąć świadomą decyzję w kwestii odbudowy uzębienia.

Przeczytaj również: Podniesienie dna zatoki szczękowej. Innowacyjne rozwiązanie w implantologii stomatologicznej

Protetyka stomatologiczna – rodzaje protez

Protezy szkieletowe są lekkie i trwałe, wykonuje się je z metalu, najczęściej chromu lub tytanu. Mocuje się je do pozostałych zębów przy pomocy specjalnych zatrzasków lub klamr. Protezy szkieletowe stosuje się w przypadku częściowej utraty zębów, zapewniając pacjentowi komfort i stabilność.

Protezy akrylowe są popularnym wyborem, szczególnie w przypadku całkowitej utraty zębów. Wykonuje się je z akrylu, co pozwala na łatwe dopasowanie do kształtu jamy ustnej. Protezy te są stosunkowo przystępne cenowo i mogą być dostosowane estetycznie do naturalnego uśmiechu pacjenta.

Protezy teleskopowe składają się z dwóch części: korony mocowanej na naturalnym zębie i korony osadzonej na protezie. To rozwiązanie zapewnia większą stabilność i lepsze dopasowanie. Protezy teleskopowe są często stosowane w przypadku częściowej utraty zębów.

Protezy zatrzaskowe łączą się z resztkowymi zębami przy pomocy zatrzasków. To rozwiązanie umożliwia łatwe zdejmowanie protezy, co ułatwia pielęgnację i czyszczenie. Często stosuje się je w przypadku częściowej utraty zębów.

Protezy hybrydowe to innowacyjne rozwiązanie, łączące implanty dentystyczne z protezami stałymi. Dzięki zastosowaniu implantów, proteza hybrydowa jest stabilna i komfortowa, a jednocześnie zachowuje wygodę zdejmowania dla czyszczenia.

Protetyka stomatologiczna na implantach

Protezy na implantach Poznań są najbardziej zaawansowanym i trwałym rozwiązaniem w protetyce stomatologicznej. Implanty dentystyczne Szczecin wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy, a na nich mocuje się protezę. Zapewniają one nie tylko stabilność, ale również zachowują strukturę kości, co jest istotne dla ogólnej zdrowia jamy ustnej.

Zakończenie

Protetyka stomatologiczna oferuje pacjentom szereg różnorodnych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i preferencji. Współczesna technologia pozwala na odtworzenie funkcji i estetyki uzębienia w sposób, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy. Stomatolog Poznań dokona kompleksowej oceny stanu zdrowia jamy ustnej oraz ułatwi wybór najbardziej odpowiedniego rodzaju protezy. Dzięki postępowi w dziedzinie protetyki, pacjenci mogą cieszyć się pełną funkcją zgubionych zębów i uśmiechem, który przywraca pewność siebie.