W dzisiejszych czasach implantologia stomatologiczna Poznań oferuje pacjentom skuteczne i trwałe rozwiązania przywracania utraconych zębów. Jednak w przypadku pacjentów z deficytem tkanki kostnej w obrębie zatoki szczękowej, podniesienie dna zatoki staje się kluczowym etapem, umożliwiającym pewne i stabilne wszczepienie implantów. W tym artykule zrozumiejmy, co to jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Ponadto, omówimy kiedy jest to konieczne, i jak przebiega ten innowacyjny zabieg w dziedzinie stomatologii.

Przeczytaj również: Chirurgiczne usuwanie kamienia nazębnego. Skuteczne metody

Czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej, znane także jako sinus lift, to chirurgiczny zabieg mający na celu zwiększenie ilości dostępnej tkanki kostnej w obszarze zatoki szczękowej. Procedura ta jest powszechnie stosowana w przypadku planowania wszczepienia implantów zębowych w obszarze grzbietowym szczęki. Gdzie naturalna tkanka kostna jest ograniczona przez obecność zatoki.

Kiedy jest konieczne podniesienie dna zatoki szczękowej?

1. Utrata Zębów w Obszarze Zatoki Szczękowej

Jeśli pacjent utracił zęby w obszarze zatoki szczękowej, naturalna reakcja organizmu to reabsorpcja tkanki kostnej. W rezultacie obszar ten może wymagać podniesienia dna zatoki przed wszczepieniem implantów.

2. Niedobór Tkanki Kostnej w Zatoce

Jeśli badania radiologiczne wykazują niedobór tkanki kostnej w zatoce szczękowej, podniesienie dna zatoki staje się konieczne. Brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej może uniemożliwić bezpieczne wszczepienie implantów.

3. Planowane Wszczepienie Implantów w Obszarze Zatoki

Jeśli pacjent planuje wszczepienie implantów zębowych w obszarze zatoki szczękowej, ale istnieje deficyt tkanki kostnej, lekarz może zalecić tę procedurę jako przygotowanie do zabiegu implantacyjnego.

Przebieg Zabiegu Podniesienia Dna Zatoki Szczękowej:

1. Ocena Pacjenta:

Pierwszym krokiem jest kompleksowa ocena pacjenta, obejmująca badanie radiologiczne, aby dokładnie zidentyfikować deficyt tkanki kostnej w zatoce szczękowej.

2. Planowanie Zabiegu:

Na podstawie oceny lekarz stomatolog opracowuje plan zabiegu, określając, czy konieczne jest podniesienie dna zatoki, i jeśli tak, jakie metody i materiały będą stosowane.

3. Przeprowadzenie Zabiegu:

Podczas zabiegu podniesienia dna zatoki, chirurg dostaje się do zatoki przez niewielkie okienko w kości szczęki. Następnie unosząc błonę zatoki, wypełnia przestrzeń preparatem odbudowującym tkankę kostną.

4. Okres Gojenia:

Po zabiegu pacjentowi przysługuje okres gojenia, w którym preparat do odbudowy tkanki kostnej zintegruje się z naturalną tkanką, tworząc solidną strukturę.

5. Przygotowanie do Wszczepienia Implantów:

Po zakończonym procesie gojenia obszar podniesionego dna zatoki jest gotowy do wszczepienia implantów zębowych. Implanty Poznań są umieszczane w tkance kostnej, tworząc trwałe i stabilne rozwiązanie.

Zaawansowane technologie w podniesieniu dna zatoki szczękowej

Nowoczesne podejście do podniesienia dna zatoki szczękowej wykorzystuje zaawansowane technologie,. Takie jak komputerowe planowanie zabiegu (CBCT), które umożliwiają precyzyjne określenie obszaru deficytu tkanki kostnej i dokładne dostosowanie planu zabiegu.

Podsumowanie

Podniesienie dna zatoki szczękowej Poznań to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Pozwalające na skuteczne i trwałe wszczepienie implantów zębowych w obszarze zatoki. Dzięki tej procedurze pacjenci z deficytem tkanki kostnej w tym obszarze mają szansę cieszyć się pewnymi, funkcjonalnymi i estetycznymi rezultatami leczenia. Nowoczesne technologie i staranne planowanie sprawiają, że omawiana procedura staje się bezpiecznym i skutecznym etapem w procesie odbudowy utraconych zębów. To nowa jakość w implantologii stomatologicznej, otwierająca drogę do trwałego i pięknego uśmiechu dla wielu pacjentów.