Jeśli niedawno usunięto Ci zniszczony ząb, prawdopodobnie interesuje Cię jego szybka wymiana. Brakujący ząb nie tylko tworzy zauważalną lukę w uśmiechu, ale może również utrudniać żucie. Ponadto w znacznym stopniu przyczynia się do zaniku kości szczęki, przez co może okazać się, że konieczna będzie odbudowa kości szczęki! Obecnie istnieje wiele możliwości uzupełnienia brakujących zębów, ale implanty dentystyczne są zdecydowanie najbardziej długotrwałym i najnowocześniejszym rozwiązaniem. Zasadniczo implanty dentystyczne wyglądają i funkcjonują tak, jakbyś nigdy nie stracił zęba! Z tego powodu, w niniejszym artykule rozważymy po jakim czasie od usunięcia zęba można wstawić implant, który skutecznie będzie zastępował naturalne uzębienie pacjenta. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Usunięcie zatrzymanego zęba mądrości

W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.

Czas od usunięcia zęba potrzebny na gojenie

Ekstrakcja zęba to bezpieczny, lecz ingerencyjny zabieg jamy ustnej. Jeśli planujesz wszczepić implanty dentystyczne po ekstrakcji zęba, zwykle będziesz musiał odczekać co najmniej 10 tygodni. Ten okres oczekiwania pozwala na wygojenie jamy ustnej po zabiegu usunięcie zęba.

Co prawda, zawsze są wyjątki. W niektórych przypadkach mogą mieć wszczepiony implant dentystyczny w tym samym czasie, w którym usuwany jest ich ząb. To, czy będziesz musiał poczekać, aż usta się zagoją, czy też możesz natychmiast będziesz mógł wstawić implanty dentystyczne, zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia, pozycji zębów i obecności infekcji[1].

Nie możesz samodzielnie określić, czy będziesz kandydatem do natychmiastowego wszczepienia implantów dentystycznych, czy też będziesz musiał czekać standardowe 10 tygodni na zabieg ich szczepienia. Tylko pełne badanie i ocena przeprowadzona przez specjalistę może potwierdzić, która opcja leczenia jest najlepsza dla Ciebie.

Co dzieje się po zabiegu usunięcia zęba?

Usunięcie zęba przez dentystę może powodować zmiany, których możesz nie zauważyć od razu. Utrata zęba powoduje pogorszenie kości szczęki z powodu braku stymulacji ze strony zęba, co powoduje utratę kości. Ponadto otwarta przestrzeń pozwala na ruch zębów wokół niej.

Specjalista może zalecić przeszczep kości szczęki, aby zabezpieczyć implant dentystyczny. Przeszczep może być wymagany, jeśli kość szczęki jest zbyt cienka lub miękka, aby utrzymać implanty dentystyczne. Istnieje możliwość wzmocnienia podłoża implantu przeszczepem kostnym.

Dlaczego rekomendujemy implanty?

Implanty dentystyczne nie są jedyną opcją uzupełnienia brakującego zęba. W niektórych przypadkach, równie doskonałym rozwiązaniem będzie korona dentystyczna, proteza lub most dentystyczny. Jednakże nie są one trwałe i mogą wymagać dodatkowych zabiegów dentystycznych w przyszłości. Ponadto protezy mogą przyczyniać się lub nawet przyspieszać utratę masy kostnej, zwłaszcza jeśli poluzują się i ocierają o grzbiet kostny pod linią dziąseł. Wybór implantu dentystycznego w celu zastąpienia brakującego zęba niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego zalecamy implanty, gdy:

  • grozi ci utrata masy kostnej,
  • brakuje Ci wielu sąsiednich zębów,
  • doświadczasz przesunięcia zębów i potrzebujesz ich stabilizacji,
  • szukasz bardziej trwałego rozwiązania problemu utraty zębów,
  • nie możesz nosić protezy,
  • jesteś w dobrym zdrowiu i nie masz problemów zdrowotnych, które mogłyby wpływać na gojenie się kości.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1]  Seth Delpachitra, Anton Sklavos, Ricky Kumar, Principles of Dentoalveolar Extractions, Wydaw. John Wiley & Sons 2021, s. 140-142