Zęby mądrości — zwane także trzecimi zębami trzonowymi — są ostatnimi wyrastającymi zębami. Zwykle wyrzynają się (przebijają dziąsła) w wieku od 17 do 25 lat. Czasami zęby mądrości wyrzynają się w jednej linii z innymi zębami i nie powodują żadnych problemów. Innym razem zostają częściowo lub całkowicie uwięzione w dziąsłach lub kości szczęki. Jeśli ząb mądrości utknie pod dziąsłem lub nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby przebić się przez dziąsło, jest uważany za zatrzymany. Zatrzymane zęby mądrości mogą powodować różne problemy zdrowotne jamy ustnej, w tym próchnicę, choroby dziąseł i infekcje[1]. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat usunięcia zatrzymanego zęba mądrości.

Przeczytaj również: Most, proteza ruchoma czy korona?

W przypadku konieczności usunięcia zęba, pacjenci chcą mieć pewność, że zabieg można wykonać w możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób. Aby mieć spokój ducha i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie, skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowscy-Białach. Specjaliści przeprowadzą Cię przez całą procedurę, dbając o Twój komfort i nie pozostawiając przykrych wspomnień. Skorzystaj z usługi usunięcie zęba Poznań i przejdź do kolejnego kroku – uzupełnienia brakującego uzębienia w ramach usług Protetyka Poznań.

Objawy zatrzymanego zęba mądrości

Niektóre osoby z zatrzymanymi zębami mądrości w ogóle nie zauważą żadnych problemów, podczas gdy inni mają najbardziej specyficzne objawy. Częściowo zatrzymany ząb mądrości może spowodować uwięzienie pokarmu i utrudnić czyszczenie zęba. Dla niektórych osób częściowo zatrzymany ząb jest bardzo bolesny. Objawy:

 • ból lub obrzęk wokół szczęki
 • zaczerwienione, opuchnięte lub krwawiące dziąsła
 • brzydki oddech
 • nieprzyjemny smak w ustach
 • problemy z otwieraniem ust

Jakie są różne rodzaje zatrzymanych zębów mądrości?

Istnieją cztery rodzaje zatrzymanych zębów mądrości:

 1. Zatrzymanie mezjalne jest najczęstszym typem. Występuje, gdy ząb mądrości jest ustawiony pod kątem w kierunku przedniej części jamy ustnej.
 2. Dystalne zatrzymanie , najrzadszy typ, ma miejsce, gdy ząb mądrości jest ustawiony pod kątem w kierunku tylnej części jamy ustnej.
 3. Pionowe zatrzymanie ma miejsce, gdy ząb mądrości znajduje się w prawidłowej pozycji do wyrzynania się, ale nadal jest uwięziony pod dziąsłami.
 4. Zatrzymanie poziome ma miejsce, gdy ząb mądrości leży całkowicie na boku, uwięziony pod dziąsłami. Poziomo zatrzymane zęby mądrości są często bolesne, ponieważ wywierają nadmierny nacisk na zęby przed nimi.

Chirurgiczne usunięcie zatrzymanego zęba mądrości

Zatrzymane zęby mądrości, które powodują ból lub inne problemy stomatologiczne, usuwa się zwykle chirurgicznie. Ekstrakcja zęba mądrości jest zwykle wymagana w przypadku:

 • Infekcji lub choroby dziąseł (choroba przyzębia), obejmującej  zęby mądrości,
 • Próchnicy w częściowo wyrzniętych zębach mądrości,
 • Torbieli lub guzów, obejmujących zęby mądrości,
 • Zębów mądrości, które powodują uszkodzenia sąsiednich zębów.

Podczas ekstrakcji dentysta lub chirurg szczękowy wykonuje nacięcie w dziąśle i nacina każdą kość, która blokuje dostęp do zatrzymanego korzenia zęba. Po usunięciu zęba dentysta lub chirurg szczękowy zwykle zamyka ranę za pomocą szwów i wypełnia puste miejsce (zębodół) gazą[2].

Ekstrakcje zębów mądrości mogą powodować ból i krwawienie, a także obrzęk miejsca lub szczęki. Tymczasowo niektórzy ludzie mają problem z szerokim otwarciem ust z powodu obrzęku mięśni szczęki. Otrzymasz instrukcje dotyczące pielęgnacji ran oraz radzenia sobie z bólem i obrzękiem, takie jak przyjmowanie leków przeciwbólowych i stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku.

 Znacznie rzadziej, lecz niektóre osoby mogą doświadczać:

 • Bolesny suchy zębodół lub odsłonięcie kości w przypadku utraty skrzepu krwi z zębodołu.
 • Zakażenie zębodołu spowodowane bakteriami lub uwięzionymi cząstkami jedzenia.
 • Uszkodzenie pobliskich zębów, nerwów, kości szczęki lub zatok.

[1] Matteo Chiapasco, Chirurgia stomatologiczna, Wydaw. Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. IV, s. 152

[2] Matteo Chiapasco, Chirurgia stomatologiczna, Wydaw. Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. IV, s. 129