Most protetyczny umożliwia uzupełnienie braków zębowych, obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą zębów. Wskazaniem do ich zastosowania jest brak jednego, dwóch lub trzech zębów, gdy istnieją zęby sąsiednie do luki. Zęby na których finalnie osadza się most nazywa się zębami oporowymi. Pomiędzy nimi zakłada się sztuczny ząb, który można wykonać z porcelany, stopów metalu lub kombinacji tych materiałów. Wspornikiem dla mostu dentystycznego oprócz zębów naturalnych może być też, wcześniej osadzony w szczęce, implant. Mosty protetyczne można wykonywać z różnych materiałów. W niniejszym artykule omówimy dwa z popularnych typów mostów – porcelanowe i cyrkonowe. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przeczytaj również: Proteza mocowana na implantach

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań.

Most porcelanowy – charakterystyka

W tego rodzaju mostach, zarówno podbudowa jak i część zewnętrzna wykonuje się z porcelany. Dzięki temu, nie ma obaw, że po pewnym czasie użytkowania, widoczne będą metalowe elementy, wystając z dziąsła. Mosty porcelanowe pod względem kształtu i koloru doskonale odwzorowują piękno naturalnych zębów. Nawet ich współczynnik załamania światła jest taki jak w prawdziwym szkliwie. Z tego powodu, mosty porcelanowe zakłada się zarówno w przypadku przednich, jak i tylnych zębów, ponieważ charakteryzuje je wysoka estetyka[1].

Co więcej, porcelana jest materiałem odpornym na przebarwienia. Pacjent może więc spożywać barwiące jedzenie czy napoje, takie jak kawa, herbata, buraki – bez obaw o zmianę koloru uzupełnienia protetycznego.  Jednakże mosty porcelanowe nie są pozbawione wad! Porcelana ma ograniczoną wytrzymałość na przeciążenia i urazy mechaniczne, w pewnych sytuacjach mogą więc pojawić się na niej pęknięcia.

Most cyrkonowy – charakterystyka

Co ciekawe, do wykonania mostu cyrkonowego również używa się porcelany. Jednakże jest ona inaczej przygotowywana – napalana na podbudowie wykonanej z dwutlenku cyrkonu. Cyrkon przede wszystkim jest twardszy od porcelany. Zapewnia więc większą wytrzymałość. Oprócz tego ma on bardzo niską przewodność ciepła, dzięki czemu wykonane z niego mosty dobrze spisują się nawet przy spożywaniu gorących potraw. Jest to też materiał odporny na przebarwienia, który na długo zachowuje swój naturalny kolor. Jeśli chodzi o słabsze strony cyrkonu, to trzeba przyznać, że jest to materiał o dużej twardości, która w określonych warunkach może przyczynić się do ścierania zębów przeciwstawnych.

Co więc wybrać?

Mosty pełnoceramiczne i cyrkonowe mają ze sobą wiele wspólnego. Oczywiście przede wszystkim pełnią tę samą funkcję – pozwalają zrekonstruować braki zębowe w sytuacji, gdy brakuje kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Podobna jest też ich budowa. W obu tych typach mostów zewnętrzna część wykonywana jest z porcelany. To co odróżnia mosty cyrkonowe od pełnoceramicznych, to ich szkielet. W mostach cyrkonowych porcelanowa część jest osadzana na podbudowie z tlenku cyrkonu, podczas gdy mosty pełnoceramiczne są w całości wykonane z napalanej warstwowo porcelany.

PROTEZA POZNAŃ


[1] E. Dendy Smith, Leslie C. Howe, Planning and Making Crowns and Bridges, s. 202