Stomatologia jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Już teraz na pacjenta czekają możliwości, które są najlepszym rozwiązaniem w kwestii walki z bezzębiem ale też prowadzą do ograniczenia dyskomfortu związanego z noszeniem tradycyjnej protezy. Dla osób, które nie mają wielu lub żadnego zęba w żuchwie czy szczęce, implanty są najlepszym rozwiązaniem. Do dwóch lub więcej wszczepień mocuje się wyjmowaną protezę całkowitą lub częściową. Dodatkowo, proteza mocowana na implantach to przykład protezy, która stanowi doskonałą alternatywę dla ruchomych protez akrylowych, które mogą znacznie utrudniać funkcjonowanie osobom starszym. Ponadto ich niewłaściwie dopasowanie może wpływać niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie pacjenta.

Jeśli chcesz uzupełnić braki zębowe w postaci protezy dentystycznej, mostu, korony lub implantu – skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowcy-Białach. Wśród ich bogatej oferty usług znajdziesz najlepsze rozwiązania protetyczne i implantologiczne!

Przeczytaj również: Wybór protezy – czym się kierować?

Proteza mocowana na implantach – charakterystyka

Proteza mocowana na implantach ma bardzo stabilny charakter i porównywalna jest do posiadania własnych zębów. Implanty to bardzo małe śrubki, które wszczepiane są w miejsca po utraconych korzeniach zębowych. Co ciekawe – przejmują funkcje korzeni. Stają się także podstawą, na której zamocowana zostaje proteza. Implanty są obrastane przez kości – to proces zwany osteointegracją.

Dzięki temu w przypadku protez mocowanych na implantach siły żucia są przenoszone na kość. To z kolei zapobiega zanikowi tkanki kostnej, a tym samym sprawia, że zabieg odbudowy kości szczęki w przyszłości nie będzie konieczny. Do stabilnego i bezpiecznego utrzymania protezy wystarczą dwa implanty w obrębie żuchwy oraz od trzech do czterech dla protezy w górnej szczęce[1]. W przypadku metody all on four proteza mocowana jest tylko na czterech wszczepach. Stosując metodę all on 4, pacjent może liczyć na szybkie zakończenie leczenia, ponieważ nowe zęby uzyska w dość krótkim czasie a czasem nawet w ciągu jednego dnia[2].

Zalety protezy mocowanej na implantach

Zaletą protezy mocowanej na implantach, którą najbardziej doceniają pacjenci jest jej stabilność. Jest ona bezpieczna w użytkowaniu, a pacjent nie musi obawiać się tego, że podczas codziennych czynności – śmiania się czy spożywania posiłków, proteza może wypaść. Dodatkowo, protezy mocowane na implantach umieszczane są na stałe, mogą być przykręcone do implantów trwale połączonych z kością. W ich przypadku nie trzeba używać klejów do mocowania. Ponadto, omawiany rodzaj protezy przywraca naturalną funkcjonalność jamy ustnej – będąc jej posiadaczem możesz bez obaw jeść ulubione potrawy, nawet te składające się z twardych i trudnych w rozgryzaniu składników. Ponadto, dzięki temu, że otaczające tkanki kostne obrastają implant – kości mają właściwe obciążenie, nie będzie więc dochodziło do zaniku tkanki kostnej.

Warto również wspomnieć o kwestii, która ma bardzo duże znaczenie dla pacjentów. Jest nią estetyka. Proteza mocowana na implantach w znakomity sposób odwzorowuje naturalne uzębienie i w żaden sposób nie odbiega od niego wyglądem. Ponadto nie posiada ona widocznych elementów mocujących, a jej kolor jest wiernym odzwierciedleniem kolorów naturalnego uzębienia.

Proteza mocowana na implantach a tradycyjna proteza

PROTEZA MOCOWANA NA IMPLANTACHPROTEZA TRADYCYJNA
Imituje naturalne zęby i przywraca funkcje naturalnego uzębieniaDyskomfort, trudność w przyzwyczajeniu się do noszenia takiej protezy
Można w niej spać bez ryzyka wypadnięcia i zadławieniaKonieczność wyciągnięcia na noc ze względu na ryzyko wypadnięcia i zadławienia
Nie wymaga kleju do protezWymaga użycia kleju do protez
Stabilnie trzyma się w ustach, pozwalając spożywać każdy rodzaj posiłkuNiestabilna, możliwość wypadnięcia podczas mówienia i jedzenia
Nie uciska na dziąsłaUciska na dziąsła
Pozwala odczuwać smaki spożywanych potrawZaburza czucie smaku
Przeciwdziała zanikowi kościPowoduje zanik kości

PROTETYKA POZNAŃ


[1] Carl E. Misch, DentalImplantProsthetics, Elsevier Health Sciences 2014, s. 604

[2] Avinash Bidra, Stephen Parel, Journal of Prosthodontics on Dental Implants, Wydaw. John Wiley & Sons 2015, s. 119