nia Europejska podejmuje wiele decyzji, które rzekomo mają chronić nasze zdrowie. Niedawno na przykład ogłosiła, że aspartam jest niegroźny i można spożywać go, ile dusza zapragnie. Ale natomiast chce ograniczyć dozwoloną ilość cynamonu. Mieszkańcy krajów Europy Środkowej i Północnej, gdzie wiele tradycyjnych wyrobów cukierniczych produkowanych jest na bazie cynamonu, będą musieli z niego zrezygnować. Duńczycy już płaczą, że będą musieli zlikwidować produkcję cynamonowych bułeczek – narodowego przysmaku…

Nie wszystkie przyprawy są dobre dla zdrowia, jednak cynamon należy do tych, które warto jak najczęściej dodawać do swoich posiłków.

Przede wszystkim jego walory smakowe są niesamowite – cynamon ma ciepły, urzekający i niezwykle łagodny smak oraz aromatyczny zapach, który świetnie pasuje zarówno do słodkich, jak i wielu słonych dań.

Ciasta czekoladowe, sałatki owocowe, kremy deserowe, jak również grzane wino, herbata, napary i wiele rodzajów mięsa w sosie zyskują ogromnie na smaku, gdy doprawi się je cynamonem.

Liczne korzyści dla zdrowia

Dodawanie cynamonu do słodkich potraw jest dobrym pomysłem  - badania przeprowadzone zarówno wśród ludzi, jak i na zwierzętach wykazały, że przyprawa ta może być skuteczna w walce z cukrzycą typu 2. Cynamon uwrażliwia organizm na insulinę, dzięki czemu ma właściwości obniżające glikemię. Badania wykazują, że chodzi konkretnie o jeden ze składników cynamonu: methyl hydroxy chalcone polimer (MHCP).

Dodatkowo, cynamon ma właściwości antyseptyczne, antywirusowe i zwalczające zmęczenie, a w warunkach laboratoryjnych niszczy wiele bakterii chorobotwórczych. Jest zatem wielofunkcyjnym, antybakteryjnym antyseptykiem o właściwościach przeciwinfekcyjnych.

Cynamon rozgrzewa także organizm w przypadku schłodzenia, stymulując krążenie krwi. Dlatego czasami używa się go do gorących naparów stosowanych przy katarze, grypie czy zapaleniu oskrzeli.

Cynamon pomaga również na trawienie. Okazuje się, że błonnik stanowi ponad połowę wagi mielonego cynamonu. Malutka porcja 2 g przyprawy zawiera w sobie 1,3 g błonnika. To jeszcze jeden ważny powód, żeby dodawać go do wypieków, szczególnie na bazie białej, oczyszczonej mąki.

Brak zauważalnych efektów ubocznych

„Człowiek musiałby zjeść tyle wypieków z cynamonu, że prędzej umarłby z powodu otyłości, niż odczuł efekty uboczne tej przyprawy” – stwierdził eurodeputowany Paul Nuttall, przeciwny nowej, idiotycznej ustawie.

Można się z nim tylko zgodzić. Jeśli należy ograniczyć spożycie wypieków na bazie cynamonu, to wyłącznie z powodu takich bomb glikemicznych jak cukier i rafinowane zboża, a nie cynamon!

Żaden efekt uboczny tej przyprawy nie został nigdy zanotowany w społeczeństwach azjatyckich, w których jego spożycie jest około dziesięciokrotnie wyższe niż w Europie.

Europa nie do końca w błędzie

To absurdalne prawo może jednak przynieść jakiś pozytywny skutek: przypomnieć, że oszczędzanie na pożywieniu zwykle nie jest dobrym pomysłem (zwłaszcza, jeśli zaoszczędzone pieniądze mają pójść na gadżety elektroniczne i gry).

Za tą europejską inicjatywą antycynamonową stoi amerykańskie i saudyjskie badanie przeprowadzone w 2013 r., które wykazało, że przyprawa ta stosowana przez producentów przemysłowych może stanowić zagrożenie dla wątroby.

Faktycznie istnieją dwa rodzaje cynamonu: cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum), który jest kosztowny i który sprowadza się z Cejlonu, Seszeli i Madagaskaru. Ten rodzaj przyprawy smakuje również lepiej i zupełnie nie jest dla nas groźny.

Niestety z powodu swojej ceny zwykle zastępowany jest on w wypiekach i napojach przemysłowych cynamonem kasja (inaczej cynamonem chińskim lub cynamonowcem wonnym), który zawiera 63 razy więcej kumaryny, substancji potencjalnie groźnej dla wątroby.

Naucz się wybierać dobry cynamon

Niezwykle ciężko jest rozróżnić dobry i zły cynamon, gdy kupuje się sproszkowaną przyprawę.

Bez problemu można jednak odróżnić cynamon kupowany w laskach. Kasja (zły cynamon) jest brunatny i złożony z jednej dużej i zawiniętej warstwy kory.

Dobry cynamon (cejloński) jest żółty, a laska zbudowana jest z cienkich zawiniętych warstw.

Jeśli szukasz miejsca na złożenie działalności gospodarczej zerknij na strony tych wirtualnych biur:

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Wirtualne Biuro Wrocław

Coworking Poznań

Coworking Poznań

Coworking Kraków

Coworking Wrocław