Problemy skórne, takie jak trądzik Poznań i łuszczyca, mogą być uciążliwe dla wielu osób, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. W obliczu tego coraz więcej osób zwraca się ku naturalnym metodom leczenia, takim jak fitoterapia, w poszukiwaniu skutecznych i łagodnych rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się ziołowym środkom, które mogą pomóc w zwalczaniu trądziku i łuszczycy oraz wspierać zdrową skórę.

Przeczytaj również: Wnikliwe spojrzenie na przebarwienia na twarzy

Czym jest fitoterapia?

Fitoterapia Poznań to dziedzina medycyny naturalnej, która wykorzystuje rośliny lecznicze (zioła). Ponadto, ich składniki aktywne w celu leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych i wspierania zdrowia. Metody fitoterapeutyczne opierają się na stosowaniu ziół w postaci herbat, wywarów, ekstraktów, olejków eterycznych lub innych preparatów roślinnych.

Fitoterapia opiera się na bogatym dziedzictwie historycznym. Gdzie rośliny były wykorzystywane przez ludzkość od tysięcy lat do leczenia różnych chorób i dolegliwości. Obecnie stanowi integralną część medycyny naturalnej i alternatywnej, a także jest coraz częściej wykorzystywana jako uzupełnienie konwencjonalnych terapii medycznych.

Trądzik – przyczyny

Trądzik to problem skórny, który dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Ponadto, może być wywołany przez szereg czynników, w tym nadmierną produkcję sebum, zatkane pory, bakterie oraz stan zapalny. W leczeniu trądziku fitoterapia może odgrywać istotną rolę, oferując skuteczne i łagodne metody zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Trądzik – leczenie przy pomocy ziół

 1. Oczyszczenie skóry zewnętrzne
  • Olejek z drzewa herbacianego. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają w zwalczaniu bakterii i redukcji stanu zapalnego skóry.
  • Wyciąg z aloesu. Aloes zawiera substancje, które pomagają w łagodzeniu podrażnień skóry oraz gojeniu się trądzikowych zmian.
 2. Zioła wspomagające wewnętrznie
  • Pokrzywa. Bogata w antyoksydanty, witaminy i minerały, pokrzywa może pomóc w oczyszczeniu organizmu z toksyn oraz wspomagać zdrową skórę.
  • Szałwia. Posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Dodatkowo, w zmniejszaniu trądzikowych zmian.
 3. Zdrowa dieta
  • Włączenie do diety żywności bogatej w przeciwutleniacze, takiej jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona, może pomóc w zapobieganiu stanom zapalnym skóry i poprawie jej kondycji.

Łuszczyca – objawy i naturalne metody leczenia:

Łuszczyca to schorzenie skóry, które charakteryzuje się nadmiernym łuszczeniem się skóry, zaczerwienieniem oraz świądem. Choć nie ma jednoznacznej przyczyny łuszczycy, to uważa się, że problem może być związany z zaburzeniami układu odpornościowego oraz czynnikami genetycznymi. Fitoterapia może być skutecznym sposobem na łagodzenie objawów łuszczycy oraz wspieranie zdrowia skóry.

 1. Kąpiele ziołowe
  • Kora wierzby. Kąpiele w naparze z kory wierzby mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego skóry i złuszczaniu się łuszczycowych zmian.
 2. Zewnętrzne preparaty ziołowe
  • Maść z nagietka. Nagietek posiada właściwości łagodzące i regenerujące, które mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry i gojeniu się łuszczycowych zmian.
  • Maść z nasion konopi. Olejek konopny zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i nawilżeniu skóry.
 3. Zioła wspomagające wewnętrznie
  • Kurkuma. Kurkumina, główny składnik kurkumy, wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego skóry.
  • Sproszkowane nasiona ostropestu. Ostropest plamisty jest bogaty w silmarinę, substancję o właściwościach oczyszczających i ochronnych dla wątroby, co może korzystnie wpływać na zdrowie skóry.

Trądzik i łuszczyca a leczenie ziołami. Podsumowanie

Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej w przypadku trądziku lub łuszczycy zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub fitoterapeutą, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i wskazówki dotyczące leczenia. Fitoterapia może być skutecznym i łagodnym sposobem na poprawę stanu skóry i łagodzenie objawów problemów skórnych, ale każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i oceny.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbawiennego wpływu ziół na układ pokarmowy i zdrowie ogólne? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Alchemilium. To ziołowo – dietetyczne laboratorium zdrowia!