Zdrowe zęby nie tylko wpływają na funkcje żucia, ale także odgrywają kluczową rolę w estetyce uśmiechu. Niestety, różne czynniki, takie jak próchnica, urazy czy wrodzone wady, mogą prowadzić do utraty substancji zębowej. Odbudowa zębów Poznań to obszar stomatologii, który pozwala przywracać struktury zębów, przywracając zarówno ich funkcje, jak i estetykę. W tym artykule przyjrzymy się nowoczesnym technikom odbudowy zębów oraz korzyściom, jakie niesie ze sobą ten rodzaj interwencji.

Przeczytaj również: Odbudowa dziąsła. Kiedy i dlaczego jest konieczna?

Z jakich powodów konieczna jest odbudowa zębów?

 1. Najczęstszą przyczyną utraty substancji zębowej jest próchnica. Bakterie atakujące szkliwo i zębinę mogą prowadzić do powstawania ubytków, które wymagają odbudowy.
 2. Urazy, takie jak uderzenia, upadki czy wypadki, mogą skutkować złamaniem lub utratą fragmentu zęba, co wymaga interwencji odbudowy.
 3. Niektóre wrodzone wady struktury zębów mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych, które wymagają odbudowy w celu przywrócenia prawidłowej funkcji.
 4. Nieprawidłowe przyzwyczajenia, takie jak zgrzytanie zębami, mogą prowadzić do zużycia substancji zębowej, wymagając późniejszej odbudowy.

Odbudowa zębów – dostępne metody

 1. Wypełnienia Kompozytowe
  • Wypełnienia kompozytowe to popularna metoda odbudowy zębów. Kompozyty są elastycznymi materiałami, które dostosowują się do naturalnego odcienia zęba, co sprawia, że są estetyczne i trwałe.
 2. Inlay, Onlay, Korona
  • W przypadkach większych ubytków, stosuje się inlay, onlay lub koronę dentystyczną. Inlay wypełnia ubytek w koronie zęba, onlay obejmuje zarówno koronę, jak i jedną lub więcej kuspisów, a korona to osłona, która pokrywa całą koronę zęba.
 3. Most Protetyczny
  • Most protetyczny jest stosowany w przypadku brakującego zęba lub kilku zębów. Składa się z koron, które osadza się na zębach sąsiadujących z ubytkiem, a sztuczna korona zastępuje brakujący ząb.
 4. Implanty Dentystyczne
  • Implanty dentystyczne Poznań to nowoczesna metoda odbudowy zębów, polegająca na wszczepieniu sztucznego korzenia do kości szczęki lub żuchwy. Na implant Szczecin osadza się koronę, tworząc trwałe i naturalnie wyglądające rozwiązanie.
 5. Odbudowa Zębów Mlecznych
  • W przypadku utraty zęba mlecznego u dziecka, możliwe jest zastosowanie specjalnych wypełnień, aby zachować prawidłowy rozwój struktury szczęki i utrzymać przestrzeń dla zęba stałego.

Dbaj o zęby, wybierając odpowiednią technikę odbudowy

Odbudowa zębów to nie tylko kwestia przywrócenia utraconej substancji, ale również o przywrócenie pacjentowi zdrowego, estetycznego uśmiechu. Współczesna stomatologia oferuje szereg nowoczesnych technik odbudowy, umożliwiających dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dlatego też, w przypadku utraty substancji zębowej, ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym dentystą. Dentysta Poznań dobierze odpowiednią technikę odbudowy, dbając zarówno o funkcje, jak i estetykę zębów. Zdrowy uśmiech to nie tylko oznaka dobrego stanu jamy ustnej, ale również kluczowy element ogólnego samopoczucia i jakości życia.