Leczenie kanałowe Poznań to procedura stomatologiczna, która ma na celu uratowanie zęba przed utratą wskutek głębokiej próchnicy, urazu lub infekcji. Choć wielu pacjentów obawia się tej procedury, jest skutecznym sposobem na zachowanie naturalnych zębów i przywrócenie zdrowia jamy ustnej. W tym artykule zajmiemy się procesem leczenia kanałowego, korzyściami, jakie niesie dla pacjentów, oraz mitami związanymi z tą procedurą.

Przeczytaj również: Odbudowa dziąsła. Kiedy i dlaczego jest konieczna?

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, jest procedurą mającą na celu usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi z wnętrza zęba, a następnie oczyszczenie, wypełnienie i zabezpieczenie kanałów korzeniowych. Jest to nieinwazyjny sposób na ocalenie zęba, którego inaczej trzeba byłoby usunąć.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

  • Głęboka próchnica może prowadzić do zakażenia miazgi, co wymaga leczenia kanałowego.
  • Uszkodzenia wewnętrzne, spowodowane na przykład urazem, mogą prowadzić do martwicy miazgi.
  • Infekcje bakteryjne miazgi mogą powodować ból, obrzęk i inne objawy, które wskazują na konieczność leczenia kanałowego.
  • Martwa miazga, często związana z brakiem dopływu krwi do zęba, wymaga usunięcia i oczyszczenia, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Leczenie kanałowe – jak przebiega proces?

Na początku dentysta dokładnie diagnozuje stan zęba, wykonując badanie rentgenowskie i oceniając objawy pacjenta. Przed rozpoczęciem procedury zęboleczenia, pacjent jest znieczulany, aby zapewnić komfort w trakcie leczenia. Dentysta Poznań usuwa zainfekowaną lub martwą miazgę z kanałów korzeniowych przy użyciu specjalistycznego narzędzia.

Kanały korzeniowe są dokładnie oczyszczane, aby usunąć bakterie, resztki miazgi i inne substancje. Po oczyszczeniu kanały korzeniowe są wypełniane specjalnym materiałem, zabezpieczającym przed ponownym zakażeniem. W przypadku, gdy leczenie kanałowe osłabia strukturę zęba, może być konieczne odbudowanie go, na przykład poprzez użycie korony dentystycznej.

Podsumowanie

Leczenie kanałowe to nie tylko sposób na wyeliminowanie bólu i infekcji, ale także skuteczny sposób na zachowanie naturalnych zębów, co przekłada się na długotrwałe zdrowie jamy ustnej. Choć procedura ta może wydawać się przerażająca, nowoczesne podejścia stomatologiczne sprawiają, że jest ona komfortowa i skuteczna. Dlatego też, w przypadku głębokiej próchnicy, infekcji czy bólu związanego z zębem, warto skonsultować się z doświadczonym dentystą. Dentysta Poznań oceni stan zęba i zaleci odpowiednie metody leczenia, pomagając pacjentowi zachować zdrowy uśmiech na długie lata.