Resekcja korzenia, znana również jako chirurgiczne leczenie kanałowe Poznań, to procedura stomatologiczna stosowana w celu leczenia zakażeń, torbieli lub innych schorzeń w okolicy korzeni zębów. W niniejszym artykule omówimy wszystko, co warto wiedzieć o resekcji korzenia, począwszy od wskazań do samego przebiegu procedury.

Przeczytaj również: Jak stomatologia zachowawcza wpływa na sukces implantacji?

Resekcja korzenia – wskazania

  1. Zakażenia Po Leczeniu Kanałowym. Może być konieczna, gdy leczenie kanałowe nie zdołało zatrzymać zakażenia w korzeniach zęba. W takim przypadku usuwa się fragment korzenia, który może być źródłem infekcji.
  2. Torbiele Zębów. W przypadku rozwinięcia się torbieli zęba wokół korzenia, resekcję korzenia można stosować w celu usunięcia torbieli i zainfekowanego fragmentu korzenia.
  3. Złamania Korzenia Zęba. Złamania korzenia zęba, zwłaszcza w obszarze trudno dostępnym dla tradycyjnego leczenia endodontycznego, mogą skłaniać do podjęcia decyzji o resekcji korzenia.
  4. Niewłaściwe Leczenie Kanałowe. Jeżeli leczenie kanałowe przeprowadzono nieprawidłowo lub nie było wystarczająco skuteczne, może być konieczna do poprawy stanu zęba.

Resekcja korzenia – przebieg

Pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem stomatologiem lub chirurgiem szczękowym. Na podstawie badań obrazowych, takich jak radiografia, oraz dokładnej oceny stanu kanałów korzeniowych, lekarz oceni, czy resekcja korzenia jest niezbędna. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent jest znieczulany miejscowo, aby zapewnić całkowitą bezbolesność procedury.

Dentysta Poznań wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle, aby odsłonić korzeń zęba i umożliwić dostęp do obszaru, który wymaga resekcji. Następnie usuwa fragment korzenia zęba, który jest źródłem problemu, zazwyczaj obejmując zakażoną tkankę.

Po usunięciu fragmentu korzenia, kanały korzeniowe są starannie oczyszczane, zdezynfekowane i wypełniane materiałem biokompatybilnym, aby uniemożliwić ponowne wystąpienie infekcji. Po zakończeniu procedury korzeń jest zamykany, a dziąsło zszywane. Stosowane są szwy, które zostaną usunięte po okresie gojenia.

Podsumowanie

Resekcja korzenia jest skomplikowaną, ale skuteczną procedurą, która pozwala na leczenie zakażeń, torbieli czy złamań korzeni zębów. Ważne jest, aby pacjenci zrozumieli, że ta procedura jest ostatecznością. Natomiast wybór resekcji korzenia zawsze poprzedzony jest oceną i konsultacją ze specjalistą. Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii, resekcja korzenia staje się coraz bardziej precyzyjna i mniej inwazyjna, co przekłada się na komfort pacjenta i skrócenie okresu rekonwalescencji. W przypadku wszelkich wątpliwości dotyczących zdrowia jamy ustnej, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym stomatologiem czy chirurgiem szczękowym, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i plan leczenia.