Czy kiedykolwiek doświadczyłeś któregokolwiek z poniższych objawów? Ból szczęki, bóle głowy, ból szyi, dyskomfort w uchu, nierówne ustawienie szczęki, klikanie w stawie szczękowym podczas żucia? Możesz mieć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to nazwa nadana złożonej patologii, która wpływa na staw skroniowo-żuchwowy (TMJ), powodując ból stawu szczękowego i mięśni kontrolujących ruch szczęki. Ważne jest, aby mieć dokładną diagnozę, aby zapewnić właściwe leczenie i nie przeoczyć potencjalnie poważnych problemów. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Blizny po trądziku – leczenie

Anatomia

Istnieją dwa stawy skroniowo-żuchwowe, po jednym z każdej strony głowy, tuż przed uszami. Jeśli położysz opuszki palców na skórze przed uszami i otworzysz usta tak, że szczęka opadnie, poczujesz ruch stawu pod palcami. To staw zawiasowy, który składa się z dwóch części kostnych. Ruch tego stawu pozwala nam otwierać i zamykać usta w celu wykonywania różnych czynności, takich jak śpiewanie, mówienie, ziewanie i żucie.

Istnieje wiele więzadeł i mięśni, które przyczepiają się do kości TMJ. Te więzadła i mięśnie zapewniają stabilność stawu, a także umożliwiają ruch w stawie. Stabilny staw oznacza, że kości pozostają w prawidłowej anatomicznej pozycji w spoczynku iw ruchu, co pozwala stawowi funkcjonować zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – przyczyny

Zaburzenie może być wewnątrzstawowe, z powodu stanu zapalnego, zmian struktury wewnętrznej lub zwyrodnienia. Ponadto może być pozastawowe z powodu braku równowagi lub nadmiernej aktywności mięśni szczęki, zwykle mięśni używanych do żucia lub mięśni szyi .

Bardzo często skurcz mięśni żuchwy jest główną przyczyną bólu i dyskomfortu. Napięcie mięśni może wpływać na jakość snu i prowadzić do nieprzespanej nocy. Zaciskanie zębów może uszkodzić układ lub stan zębów i zmęczyć mięśnie potrzebne do żucia. Rano szczęka może być sztywna, a zjedzenie śniadania bez bólu może być trudne.

Jedną z wielu przyczyn tych zaburzeń może być również bruksizm. To mimowolne zaciskanie szczęki bądź zgrzytanie zębami. Wiele osób zaciska szczękę jako nawyk, szczególnie w stresie. Powtarzające się żucie gumy, długopisu lub paznokci jest również formą powtarzającego się zaciskania. Zaciskanie powoduje powtarzające się obciążenie więzadeł i krążka międzykręgowego, a także zwiększa napięcie mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, co może prowadzić do bólu stawu.

Fizjoterapia Poznań w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Zabiegi fizjoterapeutyczne w ramach usług fizjoterapia Poznań są bardzo skuteczne w łagodzeniu i leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, nawet jeśli objawy są długotrwałe i ciężkie. Przy odpowiedniej fizjoterapii większość pacjentów zauważa znaczną poprawę objawów w ciągu 3 do 6 tygodni.

Leczenie fizjoterapeutyczne bardzo często łączone jest z leczeniem stomatologicznym. Dlaczego? Są to dwie dziedziny nauki, które bezpośrednio mogą mieć wpływ na ten staw. Warto również wspomnieć, że zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą być również spowodowane ekstrakcją zęba oraz leczeniem kanałowym

Masaż Poznań może być niezwykle skuteczny w łagodzeniu bólu pochodzącego z TMJ, a także w łagodzeniu stresu, który zwiększa napięcie mięśni. Z tego powodu opisywane zaburzenie można leczyć przy pomocy masażu tkanek głębokich, ale również wykorzystując terapię manualną. Terapeuta może założyć rękawiczkę i pracować nad mięśniami od wewnątrz jamy ustnej. Mięśnie szyi, ramion lub górnej części pleców mogą również wymagać technik zmniejszających napięcie. Ogólne techniki relaksacyjne, jak np. masaż relaksacyjny, mogą być również przydatne do zmniejszenia ogólnego stresu, a następnie napięcia mięśni wokół stawu skroniowo-żuchwowego.