Niekiedy zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zęba jest koniecznością. Do najczęstszych powodów należy jego zaawansowana choroba, głównie próchnica. Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba jest także przeprowadzany w przypadku zębów złamanych, przemieszczonych. Bardzo częstą przyczyną usunięcia zębów jest także bardzo zaawansowane stadium paradontozy. Ta choroba ostatecznie i tak prowadzi do wypadnięcia zęba. Co w przypadku utraty zęba? Czym skutecznie go zastąpić? Zanim dojdzie do ekstrakcji, lekarz dentysta powinien zaplanować dalsze postępowanie. Możliwości jest kilka: implant, most, korona, proteza ruchoma… Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się na jakie rozwiązanie protetyczne najlepiej się zdecydować.

Przeczytaj również: Ekstrakcje zęba a rodzaje znieczuleń

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań.

Most protetyczny

Jedną z najczęściej wybieranych metod uzupełnienia brakującego uzębienie jest most protetyczny. Jednak już na wstępie należy zaznaczyć, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy do utraty zęba dochodzi na odcinku, który jest otoczony pozostałymi zębami. Most protetyczny musi mieć na czym się oprzeć. Wspomniane oparcie stanowią zęby otaczające lukę. Wykonanie mostów polega na przygotowaniu zębów sąsiadujących poprzez oszlifowanie ich. Na tak przygotowanych zębach, z użyciem odpowiednich materiałów, cementuje się most. Zaletą tej metody jest niewątpliwie czas potrzebny do jej wykonania, ponieważ proces ten można rozpocząć ok. 6-8 tygodni od utraty zęba. Ponadto istotny jest fakt, że nie angażuje żadnych procedur chirurgicznych w procesie leczenia.

Mosty protetyczne zaliczane są do stałych uzupełnień protetycznych, tzn. zacementowanie mostu na zębach filarowych nie pozwala na jego usunięcie przez pacjenta. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku rozległego braku zębowego, który obejmuje całe grupy zębowe, nie ma możliwości wykonania mostu protetycznego. W takim wypadku pozostają do rozważenia inne metody leczenia: wykonanie uzupełnienia ruchomego lub implantów dentystycznych.

Proteza ruchoma – charakterystyka

Ruchoma proteza zębowa to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Jednakże protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Ponadto co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. Warto wiedzieć, że ruchoma proteza jest utrzymywana jedynie na dziąsłach i to na nie jest wywierany główny nacisk podczas przeżuwania pokarmów. W efekcie pacjent posiada jedynie 25 proc. wyjściowej siły żucia, którą posiadałby mając swoje własne zęby. Nagryzanie zbyt twardych produktów mogłaby więc spowodować pęknięcie lub złamanie takiej protezy.

  1. Protezy akrylowe – są uzupełnieniem protetycznym, którego zadaniem jest uzupełnienie u pacjenta brakującej tkanki jamy ustnej. Może zastąpić jednego zęba, ale również całe uzębienie.
  2. Protezy szkieletowe –  w przeważającej części składają się z metalu. Mają delikatną budowę i opierają się głównie na zębach, a nie na śluzówce.
  3. Protezy overdenture – opierające się częściowo na korzeniach zębów lub na implantach. Taka struktura powoduje, że część obciążeń zgryzowych jest przenoszona właśnie na nie, a w mniejszym stopniu na błonę śluzową. 

Korona dentystyczna

Korona zęba jest protezą, którą uzupełnia brak pojedynczego zęba. Jak w nagłówku – wsparta jest na naturalnym zębie pacjenta lub implancie stomatologicznym, czyli sztucznym korzeniu wykonanym najczęściej z tytanu. Korony zęba tworzy się z różnych materiałów[1]:

  • Korony metalowo-kompozytowe – jej części wewnętrzne wykonane są z metalu, natomiast część zewnętrzna, czyli to, co widać na pierwszy rzut oka – składa się z żywicy białej podobnej pod względem koloru do naturalnych zębów.
  • Korony cyrkonowe. Cyrkon to biała chromatura, czyli biały metal. Taka korona sprawia, że sztuczny ząb jest jasny i naturalny. Ponadto, w ich przypadku nie ma ryzyka, że widoczna będzie krawędź z metalu.
  • Korony metalowo-ceramiczne – mają powłokę z ceramiki a wewnętrzną strukturę i nasadkę z metalu. Te korony są niezwykle wytrzymałe dzięki wewnętrznej metalowej strukturze, ale też bardzo estetyczne dzięki ceramice, która pokrywa zewnętrzną, widoczną część. Są wskazane i dla zębów przednich jak i tylnych.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

PROTEZA POZNAŃ


[1] Bernd Koeck, Teresa Maślanka, Korony i mosty: protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner 2000, s. 19