Jaka proteza zębowa będzie najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym sposobem na odbudowę braków w uzębieniu?  Nowoczesne rozwiązania protetyczne nie ograniczają się już teraz tylko do konstrukcji całkowitych czy częściowych – obecnie pacjenci mogą wybierać spośród protez wykonywanych z różnych materiałów. Jakie zatem kryteria stosuje się w czasie doboru odpowiedniego uzupełnienia protetycznego? Warto posiadać wiedzę na ten temat, jeśli zmagasz się z brakami w uzębieniu. Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne w ramach usług protetyka Poznań.

Poznaj rodzaje protez dentystycznych!

Wybór protezy – to weź pod uwagę!

Protezy zębowe można wstępnie podzielić na całkowite, stosowane przy bezzębiu, jak i częściowe, pozwalające uzupełnić pojedyncze braki w uzębieniu. Pamiętaj, że wybór odpowiedniej protezy zębowej wymaga czasu i zaangażowania, ale w końcu pozwoli Ci to na poprawę jakości życia i funkcjonowania jamy ustnej. Przy wyborze uzupełnienia protetycznego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, w tym:

  1. Kluczowymi czynnikami jest rozległość ubytków. Inne protezy stosuje się przy całkowitym bezzębiu, a inne, jeśli w jamie ustnej znajdują się zdrowe zęby.
  2. Potrzeby stomatologiczne. Określ swoje potrzeby stomatologiczne i skonsultuj się z lekarzem dentystą, aby ustalić, jakiego rodzaju protezy są dla Ciebie odpowiednie.
  3. Komfort. Upewnij się, że proteza jest wygodna i łatwa do noszenia. Spróbuj kilka różnych modeli i wybierz ten, który jest najbardziej komfortowy.
  4. Trwałość. Protezy zębowe są dostępne w różnych materiałach, takich jak metal, tworzywo sztuczne lub kompozyty. Upewnij się, że wybierasz trwały materiał, który będzie wytrzymały w dłuższej perspektywie.
  5. Funkcjonalność. Upewnij się, że proteza jest funkcjonalna i pozwala na prawidłowe jedzenie i mówienie.
  6. Cena. Protezy zębowe mogą być kosztowne, więc upewnij się, że jesteś w stanie pokryć koszty. Możesz też porozmawiać z lekarzem dentystą o opcjach finansowania.

Zwróć uwagę na materiał!

W zależności od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz – stałe czy ruchome – możesz wybierać spośród różnych rodzajów materiałów. Stałe sztuczne zęby zwykle sporządza się z tytanu, porcelany lub ceramiki. Natomiast w przypadku ruchomych wyróżnia się sztuczne zamienniki z akrylu czy metalu. Protezy akrylowe osiadające, najpopularniejszy wybór pacjentów, utwierdza się za pomocą specjalnych preparatów mocujących do dziąsła. Dodatkowo stomatolodzy stosują uzupełnienia akronowe z termoplastycznego, transparentnego lub jasnoróżowego materiału. Protezy acronowe są elastyczne, a zarazem odpowiednio sztywne. Nie powodują dyskomfortu u pacjenta zwłaszcza podczas uśmiechania się, ponieważ klamry mocujące są także wykonane z acronu i stanowią integralną część protezy zębowej[1].


[1] Removable Partial Dentures: A Practitioners’ Manual, pod red.  Olcay Şakar, Wydaw. Springer, s. 27