Wraz z tempem życia wzrasta zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne, branża kosmetyczna prężnie się rozwija. Co ciekawe, czasy w których była to branża przeznaczona głównie dla kobiet, dawno minęły! Co przede wszystkim wpływa na rozwój tego rynku? Zmiana stylu życia, świadomości, nawyków higienicznych, a także stale rozszerzające się sposoby pielęgnacji. Wzrost zapotrzebowania na usługi kosmetyczne jest napędzany również przez środki masowego przekazu, które promują zdrowy, ładny wygląd, a także odpowiednią sylwetkę. W branży kosmetycznej największe zapotrzebowanie jest na osoby posiadające doświadczenie zawodowe, a także mające wysokie kwalifikacje. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Wchodzą nowe zasady etykietowania produktów – klientom będzie łatwiej dokonać wyboru

Branża kosmetyczna – sytuacja na rynku pracy

Według najnowszych badań coraz więcej Polaków korzysta z zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich. Dynamicznie rozwijający się sektor kosmetyczny obejmuje: salony kosmetyczne i fryzjerskie, ośrodki SPA, specjalistyczne gabinety z usługami manicure, pedicure, depilacji. Jednakże nie zawsze tak było! Branża, której poświęcony jest artykuł przeżywała bardzo duży kryzys w związku z pandemią, która rozpoczęła się pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku. Dlaczego? Wynikało to głownie z faktu odgórnie narzuconego obowiązku zamknięcia wszelkiego rodzaju salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Przedsiębiorcy związani z branżą, borykali się z niedostateczną, bo praktycznie zerową ilością klientów.

Według raportu PKO Banku Polskiego „Branża kosmetyczna” skurczyła się w 2020 roku o 4,2%, ale już w 2021 roku nastąpiło odbicie rynku względem poprzedzającego wybuch pandemii COVID-19. Od marca co miesiąc ponad połowa salonów deklaruje, że ich sytuacja jest znacznie lepsza niż o tej porze przed rokiem – wynika z Indeksu Koniunktury wprowadzonego od dwóch lat przez organizację branżową Beauty Razem, inicjatywę zrzeszającą ponad 70 tys. przedsiębiorców i specjalistów branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Jednakże branża kosmetyczna spodziewa się nadchodzących problemów. Czym miałyby być one spowodowane? Przede wszystkim rosnącymi cenami gazu i prądu oraz wzrostem rat kredytów. Właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich obawiają się stale rosnących kosztów.

Branża kosmetyczna – perspektywy

Perspektywy zawodowe dla pracowników branży kosmetycznej (kosmetyczek, wizażystek, fryzjerek) są ogromne. Rynek nieustannie się rozwija.  Każdego roku odnotowuje się rosnące wydatki Polaków na urodę. Każdego roku niemal w każdym mieście otwierają się kolejne gabinety kosmetyczne.