W dziedzinie ortodoncji, nauki zajmującej się diagnozowaniem, leczeniem, i zapobieganiem wad zgryzu, pojawiają się nowe podejścia, a jednym z nich jest ortotropia Poznań. To koncepcja, która skupia się nie tylko na korekcie wad zgryzu, ale także na harmonijnym wzroście twarzy i jamy ustnej. W niniejszym artykule przyjrzymy się ortotropii, zrozumieją, jak się różni od tradycyjnych metod ortodontycznych, oraz jakie korzyści może przynieść pacjentom.

Przeczytaj również: Invisalign – rewolucyjna technologia korekcji zgryzu

Czym jest ortotropia?

Ortotropia to podejście ortodontyczne, które skupia się nie tylko na korekcie wad zgryzu, ale także na wpływaniu na rozwój twarzy i struktury jamy ustnej. Tradycyjne metody ortodontyczne, takie jak aparaty stałe czy nakładki Invisalign, skupiają się głównie na przesuwaniu zębów. Ignorując szerokość i rozwój szczęki oraz struktur twarzy. Ortotropia, zainspirowana pracą brytyjskiego ortodonty dr. Johna Mewa, dąży do uzyskania równowagi między funkcją zgryzu a estetyką twarzy.

Podstawowe założenia ortotropii

 1. Wpływ na rozejm twarzy
  • Ortotropia kładzie nacisk na kształt i rozwój twarzy, dbając o naturalny wzrost szczęki i zachowanie proporcji twarzy.
 2. Właściwe otwarcie zgryzu
  • W ortotropii dąży się do osiągnięcia właściwego otwarcia zgryzu, co ma wpływ na rozwój mięśni twarzy.
 3. Zdrowa postawa języka
  • Prawidłowa ortotropiczna postawa języka odgrywa kluczową rolę w rozwoju szczęki i wpływa na kształt twarzy.
 4. Unikanie ekstrakcji zębów
  • W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ortodontycznych, ortotropia stawia na unikanie ekstrakcji zębów, co ma na celu utrzymanie naturalnej struktury jamy ustnej.
 5. Równowaga między zębami a twarzą
  • Ortotropia dąży do uzyskania równowagi między pozycją zębów a kształtem twarzy, co ma wpływ na estetykę uśmiechu i całej twarzy.

Ortotropia – procedury

Ortotropia zazwyczaj zaczyna się od oceny rozwoju dziecka, zwłaszcza w okresie, gdy rozwijają się struktury twarzy. W trakcie leczenia ortotropii, pacjent jest uczony właściwej postawy języka, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju szczęki. Ćwiczenia mięśniowe mogą być częścią terapii ortotropicznej, wspierając rozwój mięśni twarzy i utrzymanie prawidłowej postawy języka. W niektórych przypadkach, aparaty ortodontyczne funkcjonalne mogą być stosowane w celu kształtowania rozwoju szczęki i poprawy funkcji zgryzu.

Podsumowanie

Ortotropia to nowatorskie podejście do ortodoncji, które skupia się na harmonijnym rozwoju twarzy i struktur jamy ustnej. Choć to podejście może różnić się od tradycyjnych metod, zdobywa popularność dzięki korzyściom, jakie przynosi pacjentom. Przy wyborze metody ortodontycznej warto rozważyć indywidualne potrzeby i oczekiwania, a konsultacja z doświadczonym ortodontą pozwoli wybrać najbardziej odpowiednią opcję leczenia. Ortotropia, jako nowe wyzwanie dla tradycyjnego rozumienia ortodoncji, otwiera drzwi do nowych możliwości dla zdrowego i harmonijnego uśmiechu.