Ortodoncja Poznań jest jednym z głównych działów stomatologii, który zajmuje się diagnozą, profilaktyką i leczeniem wad szczękowo-twarzowych oraz nieprawidłowych układów zgryzu. Praca ortodonty polega na dokładnym analizowaniu anatomicznej struktury jamy ustnej, aby zidentyfikować ewentualne wady i zaplanować odpowiednie leczenie. Główne cele ortodoncji to przywrócenie prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego, zapobieganie powstawaniu poważniejszych problemów zdrowotnych oraz poprawa estetyki uśmiechu pacjenta. Czym są wady szczękowo-twarzowe? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Przeczytaj również: Wady zgryzu – jak uniknąć ich nawrotu po zakończonym leczeniu ortodontycznym?

Wady szczękowo-twarzowe – rodzaje

Wady szczękowo-twarzowe mogą mieć różnorodne przyczyny, takie jak dziedziczne predyspozycje, nawyki dziecięce, wypadki czy inne schorzenia. Do najczęściej spotykanych wad należą:

  1. Niedorozwinięty lub nadmiernie rozwinięty łuk zębowy.
  2. Przodozgryz (ang. overbite) lub tyłozgryz (ang. underbite), czyli nieprawidłowe nachodzenie na siebie zębów górnych i dolnych.
  3. Rozszczep wargi i podniebienia.
  4. Przerwy między zębami (diastemy).
  5. Zbyt ciasno ustawione zęby, prowadzące do zaklinowania i skrzyżowania.

Jak ortodoncja sprawdza się w leczeniu wad szczękowo-twarzowych?

W zależności od rodzaju wady i jej stopnia zaawansowania, ortodonci stosują różne metody leczenia. Najczęściej specjaliści sięgają po aparaty stałe, które składają się z zamocowanych na zębach metalowych lub ceramicznych elementów, połączonych drutami, które stopniowo przesuwają zęby w pożądaną pozycję. Równie skuteczną alternatywą dla aparatów stałych są aparaty ruchome, czyli elastyczne urządzenia, które pacjent może samodzielnie wyjmować i zakładać. Służą głównie do korekty wad u dzieci i młodzieży, gdzie układ kostny jeszcze się rozwija. Kolejną stosowaną metodą w leczeniu wad szczękowo-twarzowych są nakładki ortodontyczne typu Invisalign. To przezroczyste, niemal niewidoczne nakładki, które stopniowo korygują ułożenie zębów. Są bardzo popularne ze względu na swoją dyskrecję.

Leczenie wad szczękowo-twarzowych ma znacznie szersze znaczenie niż tylko poprawę wyglądu uśmiechu. Prawidłowo ułożone zęby i układ zgryzu wpływają na zdrowie jamy ustnej. Poprawiają jakość mowy, ułatwiają żucie, a także mogą przeciwdziałać wielu problemom stomatologicznym. Takim jak próchnica, choroby przyzębia czy zaburzenia zgryzu. Oprócz korzyści zdrowotnych, pacjenci, którzy przeszli leczenie ortodontyczne, zyskują również zwiększoną pewność siebie i lepsze samopoczucie.

Podsumowanie

    Ortodoncja jest niezwykle istotnym działem stomatologii, zajmującym się diagnozą, leczeniem i profilaktyką wad szczękowo-twarzowych. Dzięki zaawansowanym technikom i aparatom ortodontycznym pacjenci mają szansę na zdrowy, piękny uśmiech, który wpłynie pozytywnie na ich jakość życia i pewność siebie. Regularne wizyty u ortodonty, szczególnie u dzieci i młodzieży, pozwalają wcześnie wykrywać i leczyć potencjalne wady, zapobiegając poważniejszym problemom w przyszłości. Warto pamiętać, że uśmiech to nie tylko wizytówka, ale również ważny element zdrowia i dobrej jakości życia.