Żywokost lekarski to wieloletnia roślina zielna, charakteryzująca się owłosionymi łodygami i liśćmi, oraz białymi, różowymi lub fioletowymi kwiatami zebranymi w grona. Roślina ta jest szeroko stosowana w medycynie ludowej i naturalnej ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze.

Interesuje Cię temat medycyny ziołowej? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Alchemillium. Możesz skorzystać z kursu, dotyczącego zastosowania ziół w terapii chorób układu pokarmowego –  Fitoterapia chorób układu pokarmowego

Zobacz: Ziołolecznictwo

Żywokost lekarski – właściwości

  1. Regeneracyjne: Żywokost lekarski wykazuje działanie regeneracyjne, przyspieszając gojenie się ran, zadrapań i oparzeń.
  2. Przeciwzapalne: Roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.
  3. Przeciwbólowe: Dzięki zawartości substancji czynnych, żywokost lekarski może łagodzić dolegliwości bólowe, szczególnie związane z problemami mięśniowo-szkieletowymi.
  4. Nawilżające: Zawarte w żywokoście lekarskim śluzowe substancje mogą pomagać w nawilżaniu i łagodzeniu podrażnień skóry.

Występowanie

Żywokost lekarski występuje naturalnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rośnie na wilgotnych łąkach, brzegach rzek i strumieni, a także w lasach i zaroślach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbawiennego wpływu ziół na układ pokarmowy i zdrowie ogólne? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Alchemilium. To ziołowo – dietetyczne laboratorium zdrowia! Sprawdź: Medycyna ziołowa

Żywokost lekarki – morfologia

  1. Łodyga: Owłosiona, prosta łodyga żywokostu lekarskiego może osiągać wysokość od 30 do 90 cm.
  2. Liście: Liście są lancetowate do lancetowato-jajowatych, owłosione, zwykle skrętoległe i mają charakterystyczne kropki na powierzchni.
  3. Kwiaty: Kwiaty żywokostu lekarskiego zebrane są w grona na końcach łodyg, zazwyczaj w kolorze białym, różowym lub fioletowym.

Zastosowania

  1. Leczenie skóry: Żywokost lekarski jest stosowany w postaci maści, kremów i okładów do leczenia oparzeń, odleżyn, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry.
  2. Wsparcie układu kostno-stawowego: Roślina ta może być wykorzystywana w leczeniu kontuzji, skręceń, stłuczeń i zapaleń stawów.
  3. Zastosowanie w kosmetyce: Ekstrakty z żywokostu lekarskiego są dodawane do kosmetyków, takich jak kremy nawilżające, balsamy do ciała i szampony, ze względu na korzystne działanie nawilżające i łagodzące na skórę.

Co ciekawe, zioła leczą dolegliwości skórne, w tym trądzik Poznań. To problem, który dotknął także Ciebie? Zachęcamy do skontaktowania się z kliniką medycyny estetycznej Biogenica!

Korzyści dla zdrowia

  1. Gojenie ran: Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, żywokost lekarski może przyspieszać proces gojenia się ran i obrażeń skórnych.
  2. Lagodzenie bólu: Stosowanie maści z żywokostu lekarskiego może łagodzić dolegliwości bólowe związane z urazami mięśniowo-szkieletowymi.
  3. Poprawa kondycji skóry: Regularne stosowanie preparatów zawierających żywokost lekarski może pomóc w nawilżeniu i łagodzeniu podrażnień skóry, przyczyniając się do jej zdrowego wyglądu.