Po pierwsze – nie panikuj. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy. Szacuje się, że w Polsce tylko 30% kleszczy może przenosić tę groźną chorobę. Zatem nie każde ugryzienie oznacza od razu boreliozę. 

Po drugie – jak najszybciej wyciągnij kleszcza ze skóry. Nie wolno go niczym smarować, np. masłem w celu samoistnego odpadnięcia. Kleszcz oddycha za pomocą odwłoku, a zarazki znajdują się w jego przewodzie pokarmowym. Jeśli zabierzesz mu dostęp powietrza – zacznie wymiotować, a to oznacza, że w szybki sposób możesz zarazić się boreliozą. Za pomocą pęsety (najlepiej plastikowej, z łagodną końcówką) złap kleszcza jak najbliżej skóry. Spróbuj złapać go za główkę, a nie za odwłok. Pociągnij kleszcza zdecydowanie, ale nie wykręcaj go. Możesz ukręcić mu główkę, która zostanie w skórze i zwiększy się wówczas ryzyko infekcji.

Po trzecie – zdezynfekuj ranę i obejrzyj ją dokładnie. Jeśli widzisz jeszcze jakieś fragmenty możesz je wyjąć za pomocą zdezynfekowanej igły. Rana powinna być czysta. Gdy widzisz głęboko fragment główki, udaj się do lekarza po fachową pomoc. 

Po czwarte – oszacuj, ile czasu kleszcz mógł siedzieć w skórze. Jeśli siedział krótko, mniej niż kilkanaście godziny, nie masz powodu do zmartwień. Ryzyko infekcji jest minimalne. Jeśli siedział dłużej niż 24 godziny – obserwuj ranę do miesiąca po ukąszeniu. Zaraz po ukąszeniu wokół rany może pojawić się rumień. Często jest on wynikiem reakcji alergicznej na jad kleszcza. Nie oznacza on zarażenia boreliozą. Niepokojący jest rumień wędrujący, w formie charakterystycznych kręgów przypominających tarczę strzelniczą. Może się on pojawić już 3 dnia po ukąszeniu. Występuje na różnych częściach ciała i przemieszcza się. 

 O zarażeniu boreliozą świadczą też nagłe, napadowe bóle, np. głowy, stawów. W Polsce najczęściej kleszcze atakują system nerwowy – więc może dojść do zaburzenia widzenia czy równowagi. Symptomy boreliozy najpierw pojawiają się rzadko, z czasem jednak nasilają się i stają się uporczywe. Dlatego przy pierwszych objawach boreliozy natychmiast udaj się do lekarza. Prawdopodobnie będziesz musiał przejść antybiotykoterapię. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym większe szansę na zniszczenie krętków boreliozy.

Jeśli szukasz miejsca na złożenie działalności gospodarczej zerknij na strony tych wirtualnych biur:

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Wirtualne Biuro Wrocław

Coworking Poznań

Coworking Poznań

Coworking Kraków

Coworking Wrocław