Akcję w obronie naturalnego pożywienia od rolników poparło blisko 10 000 osób. Podkomisja sejmowa ds. sprzedaży bezpośredniej, pod naciskiem organizacji społecznych opracowuje w końcu zmiany w prawie.

Przypomnijmy w skrócie na czym polegał problem – rolnicy nie mogą legalnie przetworzyć produktów z ich gospodarstw i sprzedać (np. z truskawek zrobić dżem, z mleka masło czy ser), gdyż do tego celu muszą otworzyć zakład przetwórczy, zarejestrować firmę i podlegać podatkom takim, jak każdy przedsiębiorca. W praktyce jest to niemożliwe i nieopłacalne, gdyż produkcja takich produktów jest marginalna i sezonowa.

Regulacje są konieczne, aby:

  • rolnik mógł w określonych, małych ilościach produkować, przetwarzać i sprzedawać tradycyjne wyroby spożywcze bez sankcji prawnych i w ramach działalności rolniczej;
  • wyłączyć działalność przetwórczą spod rygorów ustawy o działalności gospodarczej, co pozwoliłoby uniknąć skomplikowanych formalności związanych z procedurami rejestracyjnymi;
  • usunąć wymóg zatwierdzenia małego zakładu przetwórstwa przyrolniczego przez powiatowego inspektora sanitarnego.

Sprawa jakości i bezpieczeństwa takiego pożywienia nadal będzie kontrolowana, ale wymogi mają być dostosowane do domowych warunków i małych lokali. Dodatkowo – jeśli rolnika nie będzie stać na podstawowe wyposażenie do higienicznego przetwórstwa – w powiatach będą specjalne punkty, spełniające wymogi sanitarne i wyposażone w odpowiedni sprzęt, które rolnik lub zorganizowana grupa (np. koło gospodyń wiejskich) będą mogli wynająć.

Ideą sprzedaży bezpośredniej jest sprzedaż produktów własnych przez producenta z pominięciem łańcucha dostaw i dystrybucji. Oznacza to, że wytwórca sam powinien sprzedawać te produkty na lokalnym targu. Możliwe, że komisja rozszerzy tę możliwość: dozwolone ma być także sprzedawanie poza regionem np. na ogólnopolskich festynach, targach, dożynkach; jak i także poprzez inne osoby np. zrzeszone w grupę producencką.

Komisja przygotowuje powoli projekty zmian odpowiednich ustaw, dzięki którym te udogodnienia będą mogły wejść w życie. Pełny tekst projektów zmian możesz naleźć poniżej:

  • Projekt rozporządzenia ws. szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej do pobrania tutaj;
  • Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. sprzedaży bezpośredniej do pobrania tutaj;
  • Senacki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczący nieopodatkowanej sprzedaży przetworzonych produktów rolnych do pobrania tutaj;
  • Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych do pobrania tutaj.

Jeśli chciałbyś wyrazić swoje poparcie dla tej idei, masz ostatnią szansę na podpisanie się pod petycją w obronie naturalnego pożywienia. Pokażmy, że chcemy kupować polskie produkty, wytwarzane tradycyjnymi, domowymi sposobami, wolne od przemysłowej chemii!

Jeśli szukasz miejsca na złożenie działalności gospodarczej zerknij na strony tych wirtualnych biur:

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Wirtualne Biuro Wrocław

Coworking Poznań

Coworking Poznań

Coworking Kraków

Coworking Wrocław