Dr Berengère Arnal jest ginekologiem położnikiem, psychoterapeutą, terapeutą relaksu i zielarzem. Dyplom uniwersytecki uzyskała w 1997 roku na Wydziale Medycyny Ziołowej Uniwersytetu Paris 13 w Bobigny, a w 2007 r. założyła stowarzyszenie pacjentek Au sein des femmes. Jej najnowsza książka, której współautorem jest Martine Laganier, „Le cancer du sein, prévention, accompagnement par les médecines complémentaires” („Rak piersi, profilaktyka, wsparcie dla medycyny komplementarnej”), wskazuje, w jaki sposób na co dzień zapobiegać rakowi piersi, oraz dostarcza informacji na naturalnych metod leczenia, które kobiety z nowotworem mogą stosować oprócz terapii konwencjonalnych.
IOZN: Berengère Arnal, jest Pani ginekologiem położnikiem, psychoterapeutą, terapeutą relaksu i zielarzem. Jaki jest związek między każdą z tych dyscyplin medycznych? Jak ważne są te różne specjalności przy prowadzeniu pacjentów?
Przede wszystkim jestem lekarzem medycyny konwencjonalnej, po siedmiu latach medycyny ogólnej i czterech latach specjalizacji. Mam też bogate doświadczenia z zakresu psychoanalizy i homeopatii oraz terapii relaksacyjnej i psychosomatycznej. Do mojej praktyki lekarskiej włączyłam też ziołolecznictwo w połączeniu z innymi naturalnymi środkami, takimi jak homeopatia, chiropraktyka czy terapie odżywcze. To bardzo mi pomogło w ograniczeniu przepisywania moim pacjentom syntetycznych hormonów i antybiotyków.
IOZN: Pani książki i utworzone przez Panią stowarzyszenie pokazują, z jaką determinacją walczy Pani z powstaniem kobiecych nowotworów, w tym raka piersi. Co Pani sądzi o polityce zapobiegania raka piersi we Francji?
We Francji mamy problem z prewencją. Brakuje profilaktyki pierwotnej, czyli prób ograniczenia wystąpienia nowych zachorowań na daną chorobę. Oznacza to po prostu: bycie aktywną. Dlatego chcemy zachęcić do badań przesiewowych kobiety zarówno przed 50., jak i po 74. rokiem życia.
Szczególnie musimy pamiętać – jest to jedno z kluczowych przesłań naszego stowarzyszenia (http://www.auseindesfemmes.com), że normalnie mammografia nie wystarcza. Musimy robić systematycznie USG piersi. W rzeczywistości bowiem niektóre nowotwory nie są widoczne na mammografii, a można je wykryć jedynie za pomocą ultradźwięków. Polecam również, aby wykonywać USG piersi bezpośrednio po mammografii. W ten sposób piersi będą monitorowane każdego roku.
IOZN: Jak najlepiej odnieść się do przyczyn raka?
Byłoby zarozumiałością z mojej strony udawanie, że znam odpowiedź na to zasadnicze pytanie. W pewnym stopniu pomogą tu: ograniczenie przepisywania syntetycznych hormonów, terapia żywieniowa, ćwiczenia w zarządzaniu stresem i ochrona przed szkodliwym wpływem środowiska…
Jeśli szukasz miejsca na złożenie działalności gospodarczej zerknij na strony tych wirtualnych biur: