GMO – śmierć ukryta w pożywieniu!

Kategoria: Wydarzenia

Zgłaszane od dawna obawy biologów, ekologów i naukowców niestety się potwierdziły…Uprawy genetycznie modyfikowane (m.in. kukurydza, soja, ziemniaki, rzepak) są toksyczne dla ludzkiego organizmu i doprowadzają do wyjałowienia gleby oraz skażenia środowiska pestycydami.

Jak pokazują dane z USA przy 222 mln hektarach upraw genetycznie modyfikowanych ilość zużytych pestycydów wynosi o 22,7 tys. ton więcej niż przy uprawie tradycyjnej1.

Chemia ta wnika w pożywienie, które potem trafia na Twój talerz!Nie dziwi więc, że spożywanie produktów zawierających w składzie GMO zwiększa ryzyko zachorowania na raka, może wywoływać bezpłodność oraz przyspiesza procesy starzenia i obumierania komórek.

Tak pokazały wszystkie niezależne (nieprowadzone na zlecenie koncernów paszowych) badania prowadzone na zwierzętach2,3.

GMO – długofalowe skutki uboczne i zagrożenia, których nikt nie przewidział

Ziarna genetycznie modyfikowane wprowadzono po to, aby ułatwić uprawę i zwiększyć plony – takie były założenia. Co pokazała praktyka? Powstały długofalowe skutki uboczne i zagrożenia, których nikt nie przewidział:

 • Modyfikowane ziarna są opatentowane i rolnik po zebraniu nasion z pola nie ma prawa ich wysiewać w kolejnym sezonie. Musi je kupować co roku od koncernu Monsanto, BASF czy DuPont – w przeciwnym razie grożą mu kary pieniężne. Zobowiązany jest także płacić koncernom opłaty technologiczne i licencyjne, uzależniając się w ten sposób od jednego dostawcy. W ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe państwa jest w rękach jednej firmy, która sprzedaje nasiona;
 • Zmniejszyła się rentowność zbiorów – po około 3 latach spada znacznie wydajność zbiorów genetycznie modyfikowanych (GM), a krowy karmione kukurydzą GM dają mniej mleka i spada ich płodność;
 • Tereny zajęte przez rośliny GM rozprzestrzeniają się na tereny upraw roślin niemodyfikowanych (rozmnażają się i przenoszą na inne tereny poprzez wiatr, pszczoły, czynnik ludzki);
 • W wyniku krzyżówek roślin GM z chwastami powstają superchwasty, bardzo trudne do zniszczenia. Osiągają one czasem wielkość dorosłego człowieka. W USA powierzchnia pól odpornych na działanie herbicydów zwalczających chwasty wzrosła o 25% w 2011 r. oraz o 51% w 2012 roku4.
 • Koniec bioróżnorodności – uprawa roślin transgenicznych tworzy obszary monokulturowe, z wyjałowioną glebą. Ginie wiele odmian tradycyjnych upraw (rzepak, ryż);
 • Koniec z uprawami ekologicznymi – raz zanieczyszczone przez GMO, przestaną być ekologiczne;
 • Uprawy GM zwiększają zużycie pestycydów i skażenie środowiska – zabijają pszczoły i inne pożyteczne organizmy, np. biedronki. Pszczoły giną masowo, zjadając pyłki roślin MG, a dokładnie przez zatrucie wywołane pestycydami. Masowa zagłada pszczół (tzw.Colony Collapse Disorder) osiąga w USA wielkość rzędu 80% dla całej populacji. Bez pszczół czeka nas klęska żywiołowa!
 • Substancje, które produkują rośliny GM w celu zabijania owadów lub wykorzystywane przy uprawach GMO (herbicydy), trują ludzi i zwierzęta;
 • Żywność zmodyfikowana ma mniejszą wartość odżywczą od żywności pochodzącej z gospodarstw ekologicznych;
 • Wzrasta liczba alergii – genetycznie modyfikowane rośliny są zaprojektowane w taki sposób, aby produkować zwiększone ilości białka (glutenu) chroniącego je przed chorobami i szkodnikami, ale są zbyt alergizujące dla wielu osób.

Polska wolna od GMO?

Rząd deklaruje, że Polska chce być krajem wolnym od GMO, ale ostatnio wprowadzone poprawki do ustawy5 wskazują na coś zupełnie innego. Przepisy umożliwiają prowadzenie eksperymentalnych upraw polowych roślin transgenicznych w warunkach otwartych. Dozwolony jest także import pasz GMO po uzyskaniu specjalnego pozwolenia od Ministerstwa Środowiska.

Dodatkowo znacznie osłabiono sankcje za uwolnienie GMO do środowiska bez zezwolenia – zamiast kary pozbawienia wolności możliwa jest teraz kara pieniężna (w wysokości do 200% wartości materiału siewnego).

Jest to ciche przyzwolenie rządu na stopniowe uwalnianie organizmów genetycznie zmodyfikowanych! Ponadto do Polski zupełnie legalnie sprowadza się od lat modyfikowaną paszę, którą karmi się zwierzęta.

Oznacza to, że polskie kurczaki, świnie, krowy są od kilkunastu lat nafaszerowane GMO, a Ty, jedząc mięso, czy pijąc mleko nawet nie wiesz, że masz do czynienia z produktem modyfikowanym genetycznie. Producent nie ma bowiem obowiązku umieszczania adnotacji o zawartości GMO na etykiecie, gdy jego poziom nie przekracza 0,9% lub gdy produkt pochodzi z chowu zwierząt karmionych paszą GMO…

Czy zatem pozwolisz na to, aby bez wiedzy i zgody poddawano Cię eksperymentowi naukowemu? Aby testowano na Tobie oraz Twoich najbliższych długotrwały wpływ GMO i toksyn, które się w takim pożywieniu znajdują?

Nie stój biernie! Wyraź swoje stanowcze NIE dla upraw genetycznie modyfikowanych oraz powiedz STOP importowi pasz genetycznie modyfikowanych.

Podpisz niezwłocznie petycję do rządu polskiego – jeszcze jest czas, aby zapobiec szkodliwym skutkom GMO dla ludzi i środowiska. GMO zatruwa ludzi i wyniszcza środowisko.

Wyginą pszczoły, wyjałowi się gleba, spadnie wielkość zbiorów, a wzrośnie ilość oprysków i chemii, którą będziemy przyswajać wraz z pożywieniem. Wskutek tego zostaniemy wystawieni na działanie szkodliwych czynników o niespotykanej dotąd skali!

Nie pozwól, by tak się stało! Rozwiązaniem jest stanowcze zamknięcie granic Polski na uprawy GMO oraz import pasz i produktów żywnościowych z GMO.

Poprzyj nasz apel do rządu polskiego, który powinien wprowadzić jak najszybciej jasne zapisy ustaw, gwarantujące nienaruszalność środowiska naturalnego i bezpieczeństwo żywnościowe! Jeśli Ty także nie godzisz się na utajone eksperymentowanie GMO na sobie – podpisz tę petycję.

Źródła:

 1. http://www.organicconsumers.org/clothes/failing021204.cfm
 2. https://www.youtube.com/watch?v=nMiVq5LFSmM, https://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8
 3. Glyphosate testing report: Findings in American mothers’ breast milk, urine and water. Mom’s Across America, April 7, 2014, http://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/yesmaam/pages/774/attachments/original/1396803706/Glyphosate__Final__in_the_breast_milk_of_American_women_Draft6_.pdf?1396803706
 4. http://www.panna.org/blog/superweeds-spreading-warp-speed
 5. Projekt ustawy z 26 listopada 2014 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, druk 2394.

Komentarze 26

 1. Arletta pisze:

  Jeżeli przejdziemy do GMO to damy wielki pokłon amerykańskiemu lobby Monsanto, producenta roundup’u i roślin genetycznie na niego uodpornionych – roundup ready. Polscy rolnicy leją tym pola „bo dobre” zamykając drogę rozwoju roślinom bez gmo. Będą wkrótce zmuszeni do używania nasion specjalnie przygotowanych, bo na tej zatrutej ziemi nic nie wyrośnie. Trzeba zacząć od podstaw i wycofać się tak jak Francja ze sprzedaży jednego z najpopularniejszych i najgroźniejszych herbicydów, tym bardziej że patent na skład się skończył i rynek zalewa wiele podobnych tworów. A rolników uświadamiać, że ta chemia nie jest biodegradowalna, a na miejsce jednego chwastu wyrośnie odporniejszy drugi i gorszy.

 2. Oliwia pisze:

  NIE dla GMO!

 3. monika pisze:

  Nie dla GMO

 4. Ewa pisze:

  Dziękuję Pani za informację. Na szczęście trafiłam na Lokalnego Rolnika i należę do jednej z grup zakupowych w Warszawie co i innym polecam i propaguję gdyż jest to wspaniała inicjatywa dająca satysfakcję, zarobek Rolnikowi a co najważniejsze zdrowie nabywcom tych wspaniałych dóbr konsumpcyjnych. Pozdrawiam Ewa Lorenz z Warszawy

 5. Faustyna Guzowska pisze:

  Jeśli chodzi o ustawy, to na razie nie jest tak źle – obecnie można prowadzić hodowlę gmo/mmo (mikroorganizmów genetycznie modyfikowanych) w zamkniętych obszarach np. w laboratoriach – co wykorzystuje głównie medycyna,farmakologia nie raz w słusznym celu. Ale niepokojące jest już legalny import gmo oraz brak oznakowań dla mięs w chowie z gmo oraz produktów spożywczych z mniej niż 0,9% zawartości gmo. To musimy zmienić i nie dopuścić do otwartych upraw gmo. Mamy sporo do roboty! 🙂 Z Państwa poparciem na pewno się uda 🙂

 6. Ewa pisze:

  Już od dawna zastanawia mnie dlaczego wzrasta liczba chorych na raka, bezpłodność, alergie pokarmowe i inne choróbska które nie dotykały pokolenia moich dziadków, którzy dożyli sędziwego wieku bez szpitali i lekarstw. Teraz jestem pewna że w ogromnej mierze przyczyniło się do tego GMO stosowane w rolnictwie. Stanowcze NIE dla GMO w naszym kraju !!!!!!!!!!!! Ale ten „bezmózgowy” Prezydent zdaje się już się pod tą ustawą podpisał – o zgrozo !!!!!!!!!

 7. Faustyna Guzowska pisze:

  Panie Józefie, tylko pogratulować samozaparcia i pozazdrościć – niestety nie wszyscy mają możliwość własnej produkcji żywności, podziwiamy 🙂

 8. jozef pisze:

  Moja rodzina i ja jemy tylko produkty,ktore sam wyprodukuje i przetworze we wlasnym domu.
  w ten sposob ogranicze do max.spozywanie produktow,ktore mialy stycznosc z GMO.
  STOP DLA GMO
  I ty zrob to samo!

 9. jozef pisze:

  Wielkie „STOP”

 10. Czesława pisze:

  Nie stanowcze dla GMO
  domagajmy się naturalnej żywności i czystego środowiska dla nas i dla potomnych

 11. Kasia pisze:

  Stanowcze NIE !!!! GMO

 12. Dorota pisze:

  Stop GMO! Stop truciu ludzi i zwierząt!

 13. Dorota pisze:

  Stop GMO! Stop degradacji środowiska naturalnego,niszczeniu pożytecznych owadów i trucizny ludzi i zwierząt!

 14. graszka pisze:

  Do kiedy zbierane są podpisy? Kiedy ta ustawa mogłaby wejść w życie?

 15. Maria pisze:

  nie chce tego swinstwa ani dla siebie ani dla moich dzieci i ich dzieci chce zywnosci produkowanej naturalnej na naturalnych nawozach takiej jaka spozywali moi dziadkowie i pradziadkowie oni w moim wieku byli w pelni sil a to jedzenie z produktow gmo nie daje sily usuwa uczucie glodu ale ani z niego sily ani zdrowia gdyby bylo jakosciowo lepsze od naturalnie wytworzonego to z pewnoscia byloby o wiele od niego drozsze i to jest jeden z argumentow ktory pwinien dac wielu ludziom do myslenia nic co jest naprawde wartosciowe na tym swiecie nie jest tanie tanie sa tylko buble

 16. Agnieszka pisze:

  STOP GMO!

  Stop zabijaniu nas za pieniądze lobby!

 17. agata pisze:

  GMO mowie zdecydowanie NIE !!!

 18. Marek pisze:

  Jestem przeciwko modyfikowanej żywności ponieważ zatruwa organizm i negatywnie wpływa na zdrowie.

 19. Małgorzata pisze:

  Nie zgadzam na trucie nas.

 20. malgorzata pisze:

  Nie jeszcze raz nie

 21. Joanna Zamaria Kłyk pisze:

  Stop GMO!

 22. ewa pisze:

  Stanowcze nie dla GMO w Polsce!!!

 23. ewa pisze:

  Sprzeciw dla GMO w Polsce!!!

 24. Marek Popkiewicz pisze:

  Lobby GMO jest coraz silniejsze !!! Tym bardziej trzeba się zjednoczyć w przeciwdziałaniu ekspansji GMO do Polski!!! Stop dla raka-stop dla Gmo!

 25. Daria pisze:

  Nie dla GMO!

Twój komentarz